Την ήττα γνώρισε ο Απόλλων Λάρισας στη Κρήτη με τον Εργοτέλη να επικρατεί με 1-0 στο Παγκρήτιο στάδιο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής προσπερνώντας μάλιστα την ομάδα της Λάρισας στον βαθμολογικό πίνακα και βγάζοντας την εκτός εξάδας…

Το συγκρότημα του Άριαν Μπελά που βρέθηκε αρκετά μουδιασμένο στο πρώτο ημίχρονο, “πάλεψε” στο τέλος για τον βαθμό της ισοπαλίας με τους “κυανόλευκους” να έχουν την κατοχή, αλλά τον Εργοτέλη τις τελικές.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Απόλλων Λάρισας έμεινε στους 27 βαθμούς κι εκτός “εξάδας ανόδου”, με τον Εργοτέλη να προσπερνά στην βαθμολογία τους Λαρισαίους που θα υποδεχθούν εκ νέου Κρητικούς την επόμενη βδομάδα, με τα Χανιά να έρχονται στη Φιλιππούπολη.

Προσεκτικός ο Απόλλων στο ξεκίνημα

Προσεκτικά μπήκε ο Απόλλων Λάρισας στο ματς κόντρα στον Εργοτέλη με τους Κρητικούς να παίρνουν τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους. Οι “κυανόλευκοι” ήταν όμως αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 10′ όταν μετά από γρήγορη επίθεση ο Τασιούλης από τα δεξιά έστρωσε προς στον άξονα κι έξω από την περιοχή στον Λίταινα που δοκίμασε ένα τεχνικό πλασέ, αναγκάζοντας τον Καλογεράκη να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έχασαν μία μοναδική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από κάθετη του Μπουτσάκη, ο Ατέφ έφυγε στη πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα με τον επιθετικό να περνά και τον Γκέκα, αλλά να πλασάρει σε κενή εστία άουτ.

Με τον Εργοτέλη στο 21′ να χάνει νέα ευκαιρία, όταν ο Κοιλιάρας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Ροβίθη ανενόχλητο στην καρδιά της περιοχής του Απόλλωνα να πέρνα την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Γκέκα να αποκρούει εντυπωσιακά κρατώντας το μηδέν.

“Σφυροκόπησε” και σκόραρε…

Ο Εργοτέλης ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα, συνέχισε να δημιουργεί απειλές μπροστά από την εστία του Γκέκα. Στο 31′ ο Έφορντ από αριστερά βρήκε τον Άτεφ στον άξονα κι αυτός με τη σειρά του έστρωσε στον Τσέλιο που δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά άουτ.

Τελικά το γκολ που δικαιούταν από την εικόνα του αγώνα ο Εργοτέλης ήρθε στο 36ο λεπτό. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Έφορντ, κατάφερε να βρει το χώρο απέναντι από τον Σκούπρα, και με διαγώνιο σουτ από την κορυφή της περιοχής κι αριστερά έστειλε τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Γκέκα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι που συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, στο 39′ έπειτα από σέντρα του Μπουτσάκη από δεξιά, και την κεφαλιά του Ροβίθη, ανάγκασαν και πάλι τον Γκέκα να διώξει με υπερένταση, ενώ ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα χρειάστηκε και στο 40′ όταν ο Έφορντ δοκίμασε νέο σουτ σε μία φάση που θύμισε το γκολ, αλλά με τον Γκέκα αυτή τη φορά να μπλοκάρει.

Πιο επιθετικός στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γκουστάβο να παίρνει θέση στον αγωνιστική χώρο. Μάλιστα αυτός ήταν που απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη, όταν μετά από πάσα του Σιφναίου και διαδοχικές κόντρες, ο Βραζιλιάνος παίκτης του Απόλλωνα δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα όμως να περνά άουτ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 56′ όταν ο Προβιδάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ατέφ με προβολή έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Γκέκα.

Ενώ η ομάδα της Φιλιππούπολης στο 63′ είχε πρόσθεσε ακόμα μία τελική, όταν ο Γκουστάβο με τον Σιφναίο άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα, με τον τελευταίο να στρώνει στον Νούσιο που σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Καλογεράκης μπλόκαρε σταθερά.

Πάλεψε στο τέλος αλλά…

Ο Απόλλων Λάρισας από εκεί και πέρα είχε την κατοχή, δεν είχε όμως τη μεγάλη ευκαιρία στην εστία του Εργοτέλη. Με τους “κυανόλευκους” να πιέζουν στις καθυστερήσεις για την ισοφάριση.

Στο 90+1′ ο Κουρτεσιώτης έκανε τη σέντρα από αριστερά με τον Σιφναίο να παίρνει την κεφαλιά και τον Καλογεράκη να μπλοκάρει με δυσκολία.

Βέβαια ο Εργοτέλης βρήκε αρκετούς χώρους και στο 90+3′ σε μία αντεπίθεση ο Μπαράτα με λόμπα έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Γκέκα, ενώ στο 90+4′ μετά το γύρισμα του Έφορντ από δεξιά, ο ίδιος παίκτης είδε τον Γκέκα να διώχνει με υπερένταση.

Κίτρινες Κάρτες: / 53′ Καρρίκι, 58′ Νούσιος, 86′ Νύκταρης

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Μαζουλούξης, Μπάτζιος, Πέϊος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (61′ λ.τ. Μπαράτα), Κοιλιάρας (81′ Μπότε), Ατέφ, Ροβίθης (85′ Κατσούρι), Έφορντ.

Στον πάγκο έμειναν: Κατσιμήτρος, Σπίριακ, Ράμεζ, Μανουσάκης.

Απόλλων Λάρισας (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Σιφναίος, Τασιούλης (65′ Μπαστακός), Μπρέμπος (46′ Γκουστάβο), Καρρίκι, Καρατάσιος, Λίταινας (80′ Νύκταρης), Νούσιος.

Στον πάγκο έμειναν: Θεολόγης, Μπιμάι, Σουλιώτης, Γκουντρουμπής.

Διαιτητής: Γκάμαρης. Βοηθοί: Κολλιάκος, Σταυρόγλου. 4ος: Μπακογιάννης (Αθηνών).