Νίκη-κλειδί για την συνέχεια η Λάρισα απέναντι στο Ρέθυμνο με σκορ 82-65 στο κλειστό της Νεάπολης για την 10η αγωνιστική της BasketLeague.

Double-double (11π. , 10ριμπ.) για τον Τέρελ Παρκς που ήταν ουσιαστικός και σήμερα, ο Παπαντωνίου (17 πόντοι και 5 ασίστ) κράτησε την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο αναλαμβάνοντας το βάρος του σκοραρίσματος, ενώ τα βλέμματα έπεσαν πάνω στον Μπράντον Ρας που μπορεί να του έλειπε ο ρυθμός αλλά η ποιότητα του ξεχείλιζε στο παρκέ της Νεάπολης τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους (4/8 τρίποντα). Ανεβαίνει ο Χίκι (13 πόντοι, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ) που θα αποδειχθεί καθοριστικός για την συνέχεια ενώ η ομάδα του Αγγέλου δείχνει πλέον να παίρνει ουσιαστικές βοήθειες από τον πάγκο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με 15/27 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 13/14 βολές, 39 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/39 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 15/17 βολές, 39 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 τάπες.

Με τον Ρας να είναι ορεξάτος και να έχει ως συμπαραστάτη τον Παρκς, η Λάρισα έκανε μία σπουδαία πρώτη περίοδο επικρατώντας με 12 πόντους κρατώντας παράλληλα χαμηλά τους αντιπάλους. Ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο μέρος με τους γηπεδούχους να έχουν 8/17 τρίποντο μετά τη λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 21 (!) πόντους.

Με τον Παρκς να έχει φορτωθεί με φάουλ, η Λάρισα άρχισε να δυσκολεύεται στην front line ενώ βρήκαν ρυθμό στο σκοράρισμα οι Φράνκαμπ και Γκόρντον για το Ρέθυμνο μειώνοντας αισθητά την διαφορά, ακόμη και στους 10. Εκεί χρειάστηκε ο Παπαντωνίου που πήρε για ένα ακόμη ματς τα… μεγάλα σουτ και κράτησε την ομάδα του όταν τον χρειαζόταν. Στην τελευταία περίοδο, το Ρέθυμνο πάλεψε για μία ήττα με το σκορ χαμηλά, όμως ο Ρας δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και οι εμπνεύσεις του Χάρις έδωσαν την νίκη με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Πουρσανίδης Κ.

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Χίκι 13 (4/14 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρας 16 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπερχανεμέσκελ 3 (1/6 σουτ), Χάρις 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παρκς 11 (10 ριμπάουντ), Χείλαρης, Τσιλούλης 8 (2), Φλόιντ 2, Παπαντωνίου 17 (4/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 8 (2/10 σουτ), Μάρεϊ 2 (0/5 σουτ), Χάρις 3 (1/7 σουτ), Γκόρντον 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φράνκαμπ 21 (1/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λι 6 (3/9 δίποντα), Χότον 2, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 8 (1), Γαρέζος 3 (1), Ραζής

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 15/27 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 13/14 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 13/39 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 15/17 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη