Η ΑΕΛ Κ19 ηττήθηκε με σκορ 1-3 από τον Βόλο για την SuperLeague U19 σε ματς που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο της Αγιάς μιας και στο Αλκαζάρ εκτελούνται έργα επανασποράς του χλοοτάπητα.

Οι «βυσσινί» για ένα ακόμη ματς προηγούνται και ηττώνται καθώς μετά το ματς με τον ΠΑΟΚ, συνέβη αυτό και σήμερα με τον Βόλο σε μία γενικά πολύ κακή… μέρα για το σύνολο της ομάδας. Aξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι επιστρέφουν στις νίκες μετά από 5 αγωνιστικές και σημειώνουν μόλις την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Δύσκολος και κακός ο αγωνιστικός χώρος της Αγιάς που δυσκόλεψε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Η ΑΕΛ Κ19 προηγήθηκε στο σκορ στο 39′. Από στημένη φάση, ο Χαλάτσης επιχείρησε το ανάποδο ψαλίδι, η μπάλα κόντραρε, ο Ζαχαράκης από την μικρή περιοχή σούταρε και άνοιξε το σκορ για το 1-0. Ο ΝΠΣ Βόλος Κ19 ισοφάρισε αμέσως (40′) με τον Κυζιρίδη να βγαίνει ωραία στην πλάτη της άμυνας και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πανταζέλο να διαγώνιο φαλτσαριστό σουτ με το δεξί να στέλνει τη μπάλα στο… αριστερό παράθυρο του Μυσιρλή για το 1-2.

Ο Βόλος πήρε σαφές προβάδισμα για νίκη στο 52′ όταν ο Φουρίκης εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία στην άμυνα κι έγραψε το 1-3.

Η ΑΕΛ προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να απειλήσει με την κεφαλιά του Ζαχαράκη κι αρκετές προσπάθειες που δεν κατέληξαν σε τελική.

ΑΕΛ Κ19: Μυσιρλής, Φουρκιώτης, Τέλιος, Κορτσάρι (50′ Μπουζούκης), Τσατσελάρι, Μαλάκος (66′ Σταμάτης), Χαλάτσης (66′ Γκερίμι), Σούμπαση, Καμπέρης, Ζαχαράκης, Κοτσιανούλης (75′ Δάκτυλας).

ΝΠΣ Βόλος Κ19: Κραβαρίτης, Μπόλης, Στεργιόπουλος, Λαγάρας, Ράκης, Οικονομίκος (77′ Θεοδωρίδης), Κανελλάκης, Πανταζέλος, Φουρίκης (83′ Μυλωνάς), Κυζιρίδης, Κορέλας.

Διαιτητές: Αντωνίου, Παραφέστας, Μπουρονίκος.