Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε ο Απόλλων Λάρισας στην Λιβαδειά επί του Λεβαδειακού για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος με τους «κυανόλευκους» να μην καταφέρνουν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν με αποτέλεσμα να φεύγουν χωρίς βαθμό από μία δύσκολή έδρα.

Στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Λεβαδειακός προσπάθησε έχοντας την μπάλα στα πόδια του να κάνει επιθέσεις, ενώ ο Απόλλων Λάρισας στηρίχθηκε στις αντεπιθέσεις.

Στο 5′ ο Λεβαδειακός απείλησε. Ο Συμελίδης έκανε το πρώτο σουτ, το δεύτερο ο Κοζορώνης, από πόδι αμυντικού του Απόλλωνα όμως, η μπάλα πέρασε κόρνερ.

Ο Απόλλων Λάρισας άρχισε να παίρνει μέτρα στον χώρο και να βρίσκει περισσότερες προϋποθέσεις για αντεπίθεση εκμεταλλευόμενη τα λάθη των γηπεδούχων στην κατοχή της μπάλας.

Στο 23′ οι «κυανόλευκοι» λίγο έλειψε να βρεθούν μπροστά στο σκορ.  Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ βγήκαν στην αντεπίθεση, έγινε η πάσα και ο Σιφναίος βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Μπάιτς, ο Σέρβος βγήκε από την εστία του, ο επιθετικός τον πέρασε, φάτσα με το άδειο τέρμα έκανε το σουτ, η μπάλα στο δεξί δοκάρι, η μπάλα επέστρεψε στον Μπάιτς ο οποίος αιφνιδιάστηκε, δεν μπλόκαρε, η μπάλα πήγαινε προς το τέρμα του, αλλά ο Φυτανίδης είχε γυρίσει και πάνω στην γραμμή έσωσε την ομάδα του.
Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία του Απόλλωνα στο ματς!

Στο 33′ ο Νούσιος εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία στην άμυνα και λίγο έξω από την περιοχή δοκίμασε το σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Μπάιτς.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να βρίσκει χώρους ισορροπώντας στην κατοχή της μπάλας και δοκιμάζοντας σε ελεγχόμενες επιθέσεις να απειλήσει τον αντίπαλο.
Στο 39′ μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιφναίου, την μπλόκαρε ο Μπάιτς.
Ο Λεβαδειακός δοκίμασε στο τελευταίο μέρος του πρώτου ημιχρόνο να γίνει πιο απειλητικός, ανεβάζοντας τις γραμμές του και κατάφερε να προηγηθεί από στημένη φάση.

Στο 43′ εκτελέστηκε το κόρνερ από δεξιά, στο πρωτο δοκάρι ο Ανγκουά πήρε την κεφαλιά, στο κέντρο της εστίας ο Γκέκας απέκρουσε, η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι, έμεινε μέσα στην μικρή περιοχή και ο Ιωαννίδης από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-0.

Πριν λήξει το ημίχρονο ο Απόλλωνας απάντησε από κόρνερ, ο Ναζίμ πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καταλήγοντας λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μπάιτς.

Ο Απόλλωνας ρίσκαρε στο β’ μέρος και ο Λεβαδειακός εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε στην κόντρα επίθεση με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες και τους φιλοξενούμενους να είναι φλύαροι στην μεγαλύτερη διάρκεια των 45 λεπτών.

Στο 65′ ο Κοζορώνης έβγαλε υπέροχη σέντρα «λουκούμι» την περιοχή του Απόλλωνα Λάρισας, ο Κοναν είχε πάρει τα βήματα, έκανε το άλμα, έπιασε εκπληκτική κεφαλιά, η μπάλα πάνω στο οριζόντιο του Γκέκα. Τρία λεπτά αργότερα μία νέα κεφαλιά του Κοναν πέρασε και πάλι άουτ.

Στο 79′ μία καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό, από δεξιά ο Συμελίδης έκανε την παράλληλη πάσα, στο πέναλτι ο Καραχάλιος έπιασε το πλασέ, η μπάλα στα χέρια του Γκέκα!

Ο Απόλλωνας απάντησε στο 81′ με την προβολή του Σιφναίου να καταλήγει στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα, ενώ ο Γκέκας έδειξε αντανακλαστικά σε διπλή ευκαιρία του Λεβαδειακού στο 83′ αφού εξουδετέρωσε τα συνεχόμενα σουτ των Ιωαννίδη και Καραχάλιου.

Τελικά ο Λεβαδειακός επισφράγισε τη νίκη του στις καθυστερήσεις με ένα όμορφο σουτ από απόσταση του Κοζορώνη που νίκησε τον Γκέκα για το 2-0.

Κάρτες: 45′ Κοζορώνης / 38′ Καρατάσιος, 41′ Καρίκι, 46′ Ναζίμ

Λεβαδειακός (Σ. Αντωνίου): Μπάιτς, Αργυρόπουλος, Ανγκουά, Φυτανίδης, Κονέ (82′ Παντελιάδης), Καραχάλιος, Κοζορώνης, Σανάμπρια (60′ Κονάν), Συμελίδης, Καστιγιόν (71′ Μακρής), Ιωαννίδης.
Στον πάγκο: Βούγιοβιτς, Λιάγκας, Χατζηλάμπρος, Ορφανίδης.

Απόλλων Λάρισας (Α. Μπελά): Γκέκας, Καρατάσιος, Γκουστάβο, Μπαστακός, Λίταινας, Ναζίμ (65′ Μπιμάι), Σουλιώτης, Κουρτεσιώτης, Σιφναίος, Καρίκι, Νούσιος (53′ Καμπέρης).
Στον πάγκο: Θεολόγης , Νύκταρης, Κούλπας, Τασιούλης, Μπρέμπος

Διαιτητής: Τάσσης ( Ε.Π.Σ. Ηπείρου).

Βοηθοί: Καραθανάσης, Καλλής (Ε.Π.Σ. Ανατολικής Αττικής).

Τέταρτος: Μπαϊρακτάρης (Ε.Π.Σ. Αθηνών).