To γκολ του Ράντομιρ Μιλοσάβλιεβιτς ήταν μόλις το 13ο στην ιστορία της ΑΕΛ που σημειώθηκε πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ενός επίσημου ποδοσφαιρικού αγώνα της ομάδας με τους «βυσσινί» να έχουν πάρει κάτι από τα ματς αυτά, πλην μόλις μία περίπτωσης.

Ο Σέρβος κόντρα στον Παναθηναϊκό με την γκολάρα του στο 33ο δευτερόλεπτο της συνάντησης μπήκε σε μία λίστα με… ιερά τέρατα της ιστορίας της ομάδας που έχουν επίσης σκοράρει πριν το 1ο λεπτό του αγώνα και σημείωσε ένα από τα πιο γρήγορα γκολ της ιστορίας της ΑΕΛ!

Το SportLarissa σας παραθέτει τα πιο γρήγορα γκολ στην ιστορία της ΑΕΛ:

Η πρώτη φορά

Την μακρινή δεκαετία του 70′ και συγκεκριμένα την πρώτη σεζόν της ΑΕΛ στην ιστορία της στην Α’ Εθνική οι «βυσσινί» υποδέχονται στο Αλκαζάρ τον Ηρακλή στις 9/12/1973 για την 10η αγωνιστική.

Το πρώτο γρήγορο γκολ της ιστορίας των «βυσσινί» ήταν… αυτογκολ καθώς ο Τουμπόγλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Ο Ηρακλής κατάφερε να ισοφαρίσει τότε στις καθυστερήσεις με τον Γκέσιο.

Καθάρισε από νωρίς

Το επόμενο χρονολογείται στις 31/10/1976. Η ΑΕΛ υποδέχεται στο Αλκαζάρ την Νίκη Βόλου για την 5η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Μια χρονιά που έχασε την άνοδο μέσα από τα χέρια της…

Η ΑΕΛ κατάφερε να σκοράρει πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό του αγώνα.

Δράστης ο Θωμάς Δράμαλης που σκόραρε ενάντια της ομάδας του Βόλου με το τελικό σκορ να παίρνει διαστάσεις θριάμβου για το 4-1. Σκόραραν και οι Κουμαριάς (16′), Μουσούρης (67′) και Χριστόπουλος (90′) ενώ είχε μειώσει ο Ζαγκαβιέρος (83′) για τη Νίκη Βόλου.

Δύο φορές ο Βαλαώρας

Στην λίστα δεν θα μπορούσε να λείπει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ΑΕΛ, Γιάννης Βαλαώρας! Ο χαρισματικός παλαίμαχος επιθετικός έχει πετύχει γρήγορο γκολ δύο φορές στο παρελθόν.

Η πρώτη φορά ήταν ενάντια στην Καστοριά στις 17/1/82 σε μία νίκη της ΑΕΛ με 2-0 στο Αλκαζάρ. Ο ίδιος παίκτης κλείδωσε και τη νίκη για την ομάδα του με τέρμα στο 69′.

Η δεύτερη φορά ήταν απέναντι στην ΑΕΚ στις 6/5/1984 για την 30η αγωνιστική της Α’ Εθνικής. Ο Βαλαώρας σκόραρε στο πρώτο λεπτό, ο Κμίετσικ κλείδωσε τη νίκη στο 70′ με 2-0 και η ΑΕΛ προσπέρασε την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα τερματίζοντας στην 6η θέση.
Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν η χρονιά που η ΑΕΛ έφτασε για 2η φορά στον τελικό του Κυπέλλου αλλά ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 2-0.

Ο Γκαλίτσιος στην λίστα

Έχει μπει και αμυντικός στην λίστα με τα πιο γρήγορα τέρματα στην ιστορία της ΑΕΛ. Ο Γιάννης Γκαλίτσιος σκόραρε στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης απέναντι στον Ηρακλή στις 27/5/84 για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ενα γκολ που ήταν αρκετό στους διπλούς αγώνες εκείνης της περιόδου για να χαρίσει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Η σειρά του Άνταμτσικ

Ο Κριστόφ Άνταμτσικ ήταν ένας από τους σπουδαιότερους ξένους παίκτες που φόρεσε την φανέλα της ΑΕΛ.

Ο Πολωνός είναι και στην λίστα με τους γρηγορότερους σκόρερς της ομάδας χάρη σε τέρμα του απέναντι στον Μακεδονικό

Στις 20/2/1985 η ΑΕΛ υποδέχθηκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο Αλκαζάρ και επικράτησε με 4-3 για τον Δ’ Γύρο του Κυπέλλου, σε μία σεζόν όπου έφτασε μέχρι τον τελικό και κατέκτησε τον θεσμό!

Ο Ανταμτσικ σκόραρε στο 1ο λεπτό και τον διαδέχθηκαν οι Κμίετσικ (54′ πεν., 61′) και Βαλαώρας (71′). Σκόραραν για τον Μακεδονικό και οι Μουτσάτσιος (24′),  Γούσιος (65′), Βουτσιάς (66′).

Ο Τσίγκοφ στην λίστα

Τα ούρα του απασχόλησαν περισσότερο από την ποδοσφαιρική του αξία με την υπόθεση του Βούλγαρου να είναι μία φτηνή αφορμή για να προσπαθήσουν να κλέψουν το πρωτάθλημα της ΑΕΛ το ’88. Τελικά αυτό δεν έγινε λόγω του ξεσηκωμού του κόσμου μπροστά σε μία κατάφορη αδικία που έχει περάσει στην ιστορία η οποία κατέγραψε την ΑΕΛ ως πανάξια πρωταθλήτρια της σεζόν 1987-88.

Στην ιστορία πάντως με τα γρήγορα γκολ της ΑΕΛ είναι και ο Γκιόργκι Τσίγκοφ. Στο ματς στις 27/9/1887 σκόραρε απέναντι στον Άρη στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης με την ΑΕΛ να επικρατεί τότε με 3-1.

Γρήγορο γκολ σε τοπικό ντέρμπι

Στις 19/3/1989 ο Κρίστο Μπάραν αιφνιδιάσε τον Ολυμπιακό Βόλου με κεφαλιά σε ματς που διεξήχθη στο γήπεδο της Λεωφόρου λόγω τιμωρίας για την 24η αγωνιστική της Α’ Εθνικής.

Το ματς έληξε 2-2 με τον Αγορογιάννη να γράφει το 0-2 το 41′ όμως ο Βαϊνάς με δύο τέρματα στο 43′ και το 51′ έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Αγορογιάννης στα προημιτελικά…

Στις 7/3/1990 η ΑΕΛ υποδέχεται τον Απόλλωνα Αθηνών για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας σε ένα ακόμα χορταστικό παιχνίδι στο Αλκαζάρ.

Στο πρώτο λεπτό ο Γιώργος Αγορογιάννης γράφει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερς ενώ ο ίδιος παίκτης στο 17′ σχεδόν κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του.
Γράψαμε σχεδόν γιατί αποδείχθηκε πως δεν ήταν αρκετό. Αθανασιάδης (52′) και Ράμμος (82′) πέτυχαν την ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους.

Η γκολάρα του Κάρας

Πρεμιέρα για την ΑΕΛ της σεζόν 1989-90 στο Αλκαζάρ με αντίπαλο την Ξάνθη και δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της αναμέτρησης ο Γιαν Κάρας μπήκε στην λίστα των παικτών που έχουν πετύχει τα πιο γρήγορα γκολ με την ΑΕΛ και μάλιστα με ιδιαίτερο στιλ.

Η γκολάρα αυτή είναι από τις γρηγορότερες στην ιστορία της ομάδας και σίγουρα από τις ομορφότερες. Στην νίκη της ΑΕΛ με 3-1 εκείνη την ημέρα είχαν πετύχει τέρματα και οι Βουτυρίτσας (56′) και Αγορογιάννης (57) για να μειώσει ο Μαρινάκης στο 70′.

Του Γιαν Μπλάζεκ στο AEL FC ARENA

Σε μία δύσκολη χρονιά για την ομάδα και σε μία από τις λιγοστές νίκες της σημειώθηκε και εκεί γρήγορο γκολ,

Είναι αυτό του Γιαν Μπλάζεκ ενάντια στον Ηρακλή στις 16/1/2011. Οι βυσσινί επικράτησαν με 2-1 επί της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο νεόκτιστο, τότε, AEL FC ARENA, σε μία χρονιά όπου  στο τέλος υποβιβάστηκαν.
Σκόραρε για την ΑΕΛ και ο Τσιμπάμπα (81′) και έδωσε τη νίκη, ενώ μείωσε ο Βέλλιος (37′) για τον Ηρακλή.

Του Ουρτάδο το προτελευταίο

Το γκολ του Φράνκο Πολ Ουρτάδο με την Ζάκυνθο ήταν το προτελευταίο πριν το χθεσινό του Μιλοσάβλιεβιτς.

Ο Βενεζουελανός μεσοεπιθετικός σκόραρε κόντρα στην Ζάκυνθο στις 17/1/2016 πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό της συνάντησης και μάλιστα με πανέμορφο τρόπο. Το άλλο τέρμα το σημείωσε ο Μπόγιοβιτς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η μόνη φορά που ηττήθηκε με γκολ από κόρνερ

Στις 12/2/1989 η ΑΕΛ ταξιδεύει στο γήπεδο της Λεωφόρου για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό προερχόμενη από τρία ματς αήττητη.

Στο πρώτο λεπτό ο Γιώργος Αγορογιάννης με απευθείας κόρνερ αιφνιδιάζει τον αντίπαλο και πετυχαίνει γκολ ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Ο Παναθηναϊκός με τέρματα των Σαραβάκου (21′ με πέναλτι), Νίλσεν (33′, 87′) και Καλαντζή (89′) επικρατεί με 4-1.

Την μόνη φορά που η ΑΕΛ ηττήθηκε ούσα προηγηθείς στο σκορ από το 1ο λεπτό του αγώνα!