Ακόμα μία σημαντική νίκη πέτυχε ο Απόλλων Λάρισας, που βάζει πλώρη για Super League. Νέο του “θύμα” ο Ηρακλής που ηττήθηκε στο γήπεδο της Φιλιππούπολης με 1-0 στην εξ’ αναβολής 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League.

Οι “κυανόλευκοι” με χρυσό σκόρερ τον Μπραμπίγια (76′) πήραν ένα ακόμα σημαντικό τρίποντο, τη στιγμή που ο ΝΠΣ Βόλος έκανε τρίτη συνεχόμενη ήττα με τη διαφορά από την κορυφή να μειώνεται στους πέντε βαθμούς.

Κακό το πρώτο ημίχρονο στο ματς, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν φάσεις στο παιχνίδι. Δοκάρι για τον Απόλλωνα Λάρισας πριν το τέρμα του Μπραμπίγια με τον Τασιούλη (52′) που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο παιχνίδι.

Πέρασε δίχως να “ακουμπήσει”

Χωρίς φάσεις εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο της Φιλιππούπολης με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε ένα παιχνίδι λαθών και δύναμης με πολλές διακοπές από τον διαιτητή.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προσπάθησαν να φτάσουν στην περιοχή του Μαντζάρη. Η πρώτη τελική σημειώθηκε για τον Ηρακλή στο 15′ όταν ο Ντούνης βρήκε το χώρο έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια της εστία του Απόλλωνα.

Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, παίρνοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο για να απειλήσουν στο 20′ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Μπαρμπίγια δοκίμασε να βρει συρτά στο πρώτο δοκάρι τον Κουρτεσιώτη, που με διπλή προσπάθεια κατάφερε να σουτάρει για να κοντράρει η μπάλα σε αμυντικό και στη συνέχεια να περάσει σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Δοκάρι ο Απόλλωνας…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής μπήκε και πάλι πιο επιθετικά που δημιουργούσε απειλές στην περιοχή του Απόλλωνα, με τους “κυανόλευκους” όπως να έχουν δοκάρι.

Στο 52′ ο Λουκάο στάθηκε όρθιος μέσα στην περιοχή, στρώνοντας τη μπάλα στον επερχόμενο Τασιούλη. Ο νεαρός επιθετικός μέσος αφού ελίχθηκε όμορφα αποφεύγοντας τους αντιπάλους του, δοκίμασε και το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια να περνά άουτ.

Το γκολ ο Μπραμπίγια!

Τελικά ο Απόλλων Λάρισας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 76′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπραμπίγια. Ο ίδιος παίκτης νωρίτερα είχε κλέψει τη μπάλα από τον Γιαννίτση, αναγκάζοντας τον Ζιαμπάρη να τον κόψει με φάουλ μόλις έξω από την περιοχή. Ο ίδιος με συρτή εκτέλεση πέρασε τη μπάλα από το τοίχος αφήνοντας τον Κάχριμαν να παρακολουθεί ακίνητος την μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα του για το 1-0.

Η ομάδα της Φιλιππούπολης παρά την πίεση που δέχθηκε από τους φιλοξενούμενους άντεξε δείχνοντας μία θετική εικόνα, παίρνοντας σπουδαίο τρίποντο στη μάχη της ανόδου, μειώνοντας και τη διαφορά από τη πρώτη θέση.

Κίτρινες κάρτες: 90+3′ Μαντζάρης / 60′ Καζναφέρης, 74′ Ζιαμπάρης, 81′ Κουτρουμάνος

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας (Άριαν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρα, Καρατάσιος, Σουλιώτης, Τασιούλης, Λίταινας (59′ Μαρκολίνο), Λουκάο (90′ Κοντοές), Λούκας Ράμος, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Μπραμπίγια (83′ λ.τ. Γκουντρουμπής).

Στον πάγκο έμειναν: Γκέκας, Μπιμάι, Καμπέρης, Γαρυφαλλόπουλος.

Ηρακλής (Εμάνουελ Ρόκα): Κάχριμαν, Βιτλής, Κουτρομάνος, Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης (78′ Ρόβας), Μουνιόθ, Καζναφέρης, Ντούνης (70′ Κλέιτον), Παναγιωτούδης, Παυλίδης (58′ Γκι), Μπορικό.

Στον πάγκο έμειναν: Γιαγκιόζης, Κουκόλης, Πτηνόπουλος, Παπαδόπουλος.

Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών). Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών), Λιόντος (Ηπείρου). 4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου).