Μπορεί να πήρε τη νίκη κόντρα στην ουραγό Δράμα η ΕΑΛ ωστόσο πέταξε έναν βαθμό καθώς χρειάστηκε το τάι μπρέικ σε έναν συγκλονιστικό αγώνα που έληξε με 2-3.

Η ΕΑΛ πήρε τα δύο πρώτα σετ (18 – 25, 17 – 25) του αγώνα ωστόσο την αγωνιστική καθίζηση των Λαρισαίων εκμεταλλεύτηκε γ Δράμα που πήρε στις λεπρομέρειες ( 25 – 23, 25 – 23) τα επόμενα δύο εξασφαλίζοντας τον 1 βαθμό από το ματς!

Ο αγώνας κρίθηκε στο τάι μπρέικ και η ΕΑΛ πήρε εν τέλει τη νίκη με 14 – 16 σκορ στο 5ο σετ ωστόσο έφυγε από την Δράμα με 2 βαθμούς.

Τάι μπρέικ χρειάστηκε και στον αγώνα της Ελασσόνας στα Γιάννενα. Η Λαρισινή ομάδα σε ένα ματς με όλα τα στοιχεία του ντέρμπι πάλεψε το παιχνίδι (σετ: 23 – 25, 25 – 14, 25 – 16, 24 – 26, 15 – 10) ηττήθηκε όμως στο 5ο σετ του αγώνα φεύγοντας από την πόλη των Ιωαννίνων με τον βαθμό.