Ισόπαλο έληξε το θεσσαλικό και κορυφής της Football League ντέρμπι ανάμεσα στον Απόλλωνα Λάρισας και τον ΝΠΣ Βόλο στο γήπεδο της Φιλιππούπολης με το τελικό σκορ να είναι 1-1.

Έτσι η διαφορά του Απόλλωνα από την πρώτη θέση δεν μειώθηκε μετά και την 13η αγωνιστική και παρέμεινε στους οχτώ βαθμούς η διαφορά με τον Βόλο που μάλλον έμεινε περισσότερο ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να σκοράρουν από νωρίς με τον Ηλιόπουλο (4′), αλλά ένα πανέμορφο τέρμα του Πολέτο (69′) στο δεύτερο ημίχρονο «σφράγισε» και το τελικό σκορ. Η ομάδα του Βόλου πάλεψε για να πάρει τη νίκη στο τέλος κόντρα στον Απόλλωνα των δέκα παικτών από το 85′ με την κόκκινη στο Μαρκολίνο.

Αιφνιδίασε ο Βόλος

Αν και ο Απόλλων ήταν αυτός που απείλησε μόλις στο πρώτο λεπτό με το άστοχο σουτ του Πολέτο έξω από την περιοχή, τελικά ο Βόλος ήταν αυτός που αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στο 4′ και προηγήθηκε με το τέρμα του Ηλιόπουλου. Ο Ντεντάκης έκανε τη σέντρα και ο ποδοσφαιριστής του Βόλου με κοντινή καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά και σε μία αντεπίθεση στο 11′ απείλησαν ξανά την εστία του Μαντζάρη, αλλά το σουτ του Μάντζη μέσα από την περιοχή κι αριστερά σταμάτησε στα χέρια του τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Ανέβηκε ο Απόλλων Λάρισας

Οι γηπεδούχοι μετά την ψυχρολουσία στο τέρμα που δέχθηκαν, ανέβασαν την απόδοσή τους. Μάλιστα στο 17′ χάθηκε τεράστια ευκαιρία όταν ο Λουκάο έστρωσε τη μπάλα στον Μαρκολίνο μέσα στη περιοχή που απέναντι από τον Καραγκιολίδη δεν βγήκε νικητής στο σουτ που επιχείρησε.

Ο Απόλλων έχασε νέα ευκαιρία στο 24′ όταν ο Πολέτο μέσα από την περιοχή δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα όμως να περνά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Βόλου, ενώ στο 34′ ο μεσοεπιθετικός των «κυανόλευκων» εκτέλεσε φάουλ με τον Λούκα Ράμος αρχικά και τον Χατζή να μην προλαβαίνουν να βρουν τη μπάλα η οποία κατέληξε στα χέρια του Καραγκιολίδη.

Στην αντίπερα όχθη στην τελευταία καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, ο Βόλος άγγιξε το δεύτερο γκολ, όταν μετά από κόντρες ο Κότο μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα από τα αριστερά το πλασέ όμως που επιχείρησε πέρασε δίπλα από την εστία του Μαντζάρη.

Το συγκρότημα του Μαρσέλο Τροΐζι έψαξε το γκολ και με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Έτσι στο 54′ μετά από κόρνερ του Μαρκολίνο από δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Χατζής πήρε τη κεφαλιά με τον Καραγκιολίδη να ελέγχει τη πορεία της μπάλας που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η απάντηση της ομάδας του Βόλου δόθηκε στο 61′, όταν ο Ηλιόπουλος έκλεψε τη μπάλα από τον Λούκας Ράμος στο κέντρο, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν γρήγορα στην αντεπίθεση. Η μπάλα έφτασε στον Κότο που δοκίμασε το δυνατό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά με τη μπάλα όμως να περνά πάνω από την εστία του Μαντζάρη.

Έφτασε στην ισοφάριση!

Ο Απόλλων Λάρισας έδειχνε διάθεση να φτάσει στην εστία του Βόλου, αλλά οι επιλογές επιθετικά δεν ήταν και οι καλύτερες που έδειχνε να δυσκολεύεται αρκετά έτσι απείλησε ξανά στο 68′ ο Σκούπρα έκανε τη σέντρα από δεξιά, με το Λουκάο να παίρνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα να περνά άουτ.

Τελικά το γκολ της ισοφάρισης για τους «κυανόλευκους» ήρθε στο 69′ με τον Λούκας Πολέτο να σκοράρει. Ο Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής έγινε αποδέκτης της μπάλας στα όρια της μεγάλης περιοχής και δεξιά και ένα εντυπωσιακό διαγώνιο σουτ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Καραγκιολίδη για το 1-1.

Ξανά τα ηνία ο Βόλος

Παρά το τέρμα που δέχθηκαν και την αναγκαστική αλλαγή του Ηλιόπουλου ο Βόλος ανέβασε την απόδοσή του κι έψαξε άμεσα το γκολ που θα του έδινε τη νίκη. Μάλιστα ζήτησε πέναλτι στο 75′ όταν ο Μάντζης ζήτησε κράτημα από τον Καρατάσιο με τον Κατσικογιάννη πάντως να μην βλέπει κάποια παράβαση.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 80′ όταν ο Μάντζης έκανε τη σέντρα προς την περιοχή του Απόλλωνα, ο Φράγκος κινήθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά που δοκίμασε κατέληξε στα χέρια του Μαντζάρη.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν κι άλλο για τον Απόλλωνα Λάρισας, όταν στο 85′ έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Μαρκολίνο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για κράτημα πάνω στον Πίτου Γκαρσία τη στιγμή που η ομάδα που προσπαθούσε να αντέξει στην πίεση των αντιπάλων. Ενώ στο 87′ το σουτ του Πίτου Γκαρσία πέρασε πάνω από την εστία του Μαντζάρη.

Κίτρινες κάρτες: 31′ Μαρκολίνο, 52′ Σουλιώτης / 31′ Κότο, 44′ Καμπαγέρο, 59′ Λούκας Γκαρσία, 86′ Ν’ Γκουέμ

Κόκκινη κάρτα: 85′ Μαρκολίνο

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Χατζής (63΄Λίταινας), Καρατάσιος, Τασιούλης, Μαρκολίνο, Λούκας Ράμος, Πολέτο (90+2′ Καμπέρης), Λουκάο.

ΝΠΣ Βόλος (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Καρρίκι, Ουνγιαλίδης, Καμπαγέρο, Λούκας Γκαρσία, Πίτου Γκαρσία (73′ Πέντα), Κότο (62′ Ν’ Γκουέμ), Ηλιόπουλος (72′ λ.τ. Φράγκος), Μάντζης.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου). Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Κωτούλας (Κιλκίς). 4ος: Δραγούσης (Κιλκίς)