Ποδαρικό με νίκη για τον Απόλλωνα Λάρισας που επέστρεψε στις νίκες με το νέο έτος, επικρατώντας με 2-1 στην Κρήτη κόντρα στον Εργοτέλη για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League.

Οι δύο ομάδες σε ένα απολαυστικό ματς με 28 τελικές προσπάθειες προσέφεραν ωραίο θέαμα στο Παγκρήτιο στάδιο παρά το γεγονός πως ο αγώνας έγινε υπό έντονη βροχόπτωση στο πρώτο ημίχρονο και με παρουσία λιγοστών φιλάθλων στις κερκίδες.

Ξεχώρισε στο σημερινό ματς ο Δημήτρης Τασιούλης που είχε ένα τέρμα (5′) και μία ασίστ, ενώ επέστρεψε στα γκολ και ο Λουκάο (68′). Το μοναδικό τέρμα για τους Κρητικούς σημείωσε ο Έφορν (72′), ενώ είχαν μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση μέχρι και τη λήξη του αγώνα.

Ιδανικά ξεκίνησε το ματς για τον Απόλλωνα Λάρισας που κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη του καλή ευκαιρία στο ματς σκοράροντας ένα εντυπωσιακό τέρμα με τον Τασιούλη. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής των «κυανόλευκων» στο 5′ μετά από πανέμορφη ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με ένα δυνατό συρτό σουτ με το δεξί πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Οικονόμου και στην κλειστή γωνία του Κατσιμήτρα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι που είχαν την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσαν να απειλήσουν στο βρεγμένο τερέν τον Απόλλωνα. Έτσι απείλησαν για πρώτη φορά στο 20′ με το σουτ του Κουατένγκ μέσα από την περιοχή, να αναγκάζει τον Μαντζάρη σε απόκρουση και στη συνέχεια οι αμυντική να διώχνουν σε κόρνερ.

Από την άλλη το συγκρότημα του Μαρσέλο Τροΐζι ήταν επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις και στο 23′ το σουτ του Κουρτεσιώτη κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του Εργοτέλη.

Στο 39′ ήταν η σειρά του Πολέτο να απειλήσει, όταν προσπάθησε να αποφύγει όποιον παίκτη βρέθηκε μπροστά του με ωραίες προσποιήσεις, αλλά το τελείωμα του σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών. Ενώ στο 40′ η κεφαλιά του Λουκάο από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Εργοτέλης να απειλεί και πάλι με τον Κουατένγκ στο 41′, αλλά το σουτ που δοκίμασε μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Μαντζάρης, ενώ στο 44′ το σουτ του Τσέλιου έξω από την περιοχή κόπηκε σωτήρια από τον Καρατάσιο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσφέρουν ένα ωραία θέαμα παρά τη δυνατή βροχή που έπεφτε. Ο Εργοτέλης έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης με τον Απόλλωνα να είναι άκρως επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Στο 52΄η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη ανάγκασε τον Μαντζάρη να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Για να απαντήσει ο Απόλλων Λάρισας στο 56′ χάνοντας μία τεράστια ευκαιρία για το 2-0. Ο Λουκάο με κάθετη έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Τασιούλη, που όμως δεν κατάφερε με πλασέ να νικήσει τον Κατσιμήτρο που κατάφερε να αποκρούσει.

Στο 66′ οι Κρητικοί απείλησαν και πάλι με τον Μπουρσέλη, που βρήκε χώρο έξω από την περιοχή για να δοκιμάσει το σουτ, αλλά και πάλι ο Μαντζάρης κατάφερε να εκτιναχθεί και να διώξει σε κόρνερ.

Για να σκοράρει ο Απόλλων Λάρισας δύο λεπτά μετά. Οι φιλοξενούμενοι στο 68′ έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση με τη μπάλα να φτάσει πλάγια δεξιά στον Τασιούλη που έκανε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι, εκεί όπου ο Λουκάο πρόλαβε τον Μπρους και με πλασέ έκανε το 2-0.

Το παιχνίδι όμως δεν είχε «τελειώσει» με τον Εργοτέλη να απαντά στο τέρμα του Απόλλωνα με γκολ, δίνοντας ξανά νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στο 72′ ο Τσέλιος με κάθετη πάσα βρήκε τον Έφορντ μέσα στην περιοχή που με ωραίο τελείωμα έστειλε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Μαντζάρη για το 2-1.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να προσφέρουν ωραίο ποδόσφαιρο κι ευκαιρίες μέχρι και τη λήξη του αγώνα. Στο 75′ ο Λουκάο πέρασε δύο παίκτες από τα αριστερά, μπήκε και μέσα στη περιοχή αλλά το πλασέ του κατάφερε να διώξει σωτήρια ο Κατσιμήτρος.

Ενώ ο Εργοτέλης στο 78′ στάθηκε άτυχος, όταν το σουτ του Μπουρσέλη σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μαντζάρη. Στο 83′ ο Σκούπρα έδιωξε πάνω στη γραμμή μετά την εκτέλεση κόρνερ από δεξιά και το πλασέ στη κίνηση του Μπρους.

Βέβαια ο Εργοτέλης πήγε να «κλέψει» το βαθμό της ισοπαλίας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κατσούρρι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Μαντζάρη να διώχνει με δυσκολία και στην επαναφορά ο Ιατρούδης με νέο πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή και με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα κατάφερε να αστοχήσει με το σκορ να μην αλλάζει και τον Απόλλωνα να επιστρέφει στις νίκες.

Κίτρινες κάρτες: 13′ Τασιούλης, 51′ Σουλιώτης, / 72′ Ιατρούδης

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής (65′ Καπνίδης), Γιακούμπου, Οικονόμου (46′ Μπουτσάκης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κουατένγκ (79′ Κατσούρρι).

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Λίταινας (65′ Καμπέρης), Καρατάσιος, Μαρκολίνο (89′ Κοντοθανάσης), Τασιούλης, Λούκας Ράμος, Πολέτο (79′ Αγιώτης), Λουκάο.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής) Βοηθοί: Οικονόμου (Δυτ. Αττικής), Κουρέντας (Τρικάλων).