Ο 37χρονος ρέφερι, Πραξιτέλης Ζαχαριάδης, από την Ένωση διαιτητών Μακεδονίας, κλήθηκε να διευθύνει την εντός έδρας αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον ΠΑΣ Γιάννινα, που θα γίνει το Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018, στις 17:15, στο AEL FC ARENA.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο συγκεκριμένος διαιτητής (γυμναστής στο επάγγελμα) είχε σφυρίξει την ΑΕΛ, την σεζόν 2017-2018, στο εντός έδρας νικηφόρο παιχνίδι με σκορ 2-1, της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας με την ΑΕΚ (01/03/2018), στα εντός έδρας παιχνίδια στο AEL FC ARENA για το πρωτάθλημα της Supeleague με τον Αστέρα Τρίπολης (28/08/2017) και τον ΠΑΣ Γιάννινα (03/12/2017) που είχαν λήξει ισόπαλα με σκορ 1-1 και στην εκτός έδρας ήττα, με σκορ 2-0, για το Κύπελλο Ελλάδας, από τον Παναθηναϊκό (20/09/2017) στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Βοηθοί του θα είναι ο Πέτρος Πάτρας από τον σύνδεσμο Μακεδονίας και ο Σταύρος Σίπκας από τον σύνδεσμο Σάμου. Τέταρτος θα είναι ο Βασίλης Φωτιάς από την Ένωση Πέλλας και τέλος παρατηρητής ορίστηκε ο Θεόδωρος Γκαϊτατζής από την Ε.Π.Σ. Δράμας.

Αναλυτικά οι ορισμοί και το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής:
Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018
17:15 ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα Novasports 1 HD
Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Πατράς (Μακεδονίας), Σίπκας (Σάμου)
4ος: Φωτιάς (Πέλλας)

19:00 Ξάνθη-Πανιώνιος ΕΡΤ1 & ΕΡΤ HD
Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Μεϊντάνας (Αχαΐας)
4ος: Φωτιάδης (Καστοριάς)

19:30 Λεβαδειακός-ΟΦΗ Novasports 2 HD
Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)
Βοηθοί: Καρατζίκας (Αθηνών), Φωτόπουλος (Αθηνών)
4ος: Τζήλος (Λάρισας)

Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018
15:00 ΑΕΚ-Ατρόμητος Novasports 2 HD
Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακύνθου), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
4ος: Ευαγγέλου (Αθηνών)

17:15 ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός Novasports 3 HD
Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής), Φίλος (Βοιωτίας)
4ος: Μανούχος (Αργολίδας)

19:00 Λαμία-Αστέρας Τρίπολης ΕΡΤ1 & ΕΡΤ HD
Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής)
4ος: Κουμπαράκης (Θράκης)

19:30 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός Novasports 1 HD
Διαιτητής: Αντριέν Ζακοτέ (Ελβετία)
Βοηθοί: Γιαν Κεμπέλ (Ελβετία), Βιτάλ Ζομπέν (Ελβετία)
4ος: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2018
19:00 Απόλλων Σμύρνης-Άρης ΕΡΤ1 & ΕΡΤ HD
Διαιτητής: Κοτσάνης (Δράμας)
Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου), Κωνστάντιος (Εύβοιας)
4ος: Σέζος (Κιλκίς)