Το 24ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών ξεκινά τη Δευτέρα 6 Αυγούστου στο Βερολίνο, παρότι τυπικά η διοργάνωση θα αρχίσει μία ημέρα αργότερα, καθώς θα προηγηθούν τα προκριματικά σε ορισμένα αγωνίσματα.

Ένα από αυτά είναι η σφαιροβολία των Ανδρών, η οποία θα διεξαχθεί έξω από το στάδιο και συγκεκριμένα στο κέντρο του Βερολίνου, στην Breitscheidplatz, όπου θα φιλοξενηθούν και όλες οι εκτός Ολυμπιακού Σταδίου εκδηλώσεις, μεταξύ των οποίων οι απονομές στους νικητές και η τελετή έναρξης των αγώνων, το απόγευμα της Δευτέρας.

Στόχος των Γερμανών είναι να μεταφέρουν τη γιορτή και έξω από το στάδιο, κάτι που φαίνεται πως θα το πετύχουν, αφού ήδη έχουν προγραμματιστεί για εκεί πολλές παράλληλες πολιτιστικές εκδηλώσεις και φυσικά η εκκίνηση και ο τερματισμός του Μαραθωνίου και του βάδην.

Το πρόγραμμα και οι ελληνικές συμμετοχές, το οποίο πάντως ενδέχεται να έχει μικρές αλλαγές λίγο πριν την έναρξη των αγώνων.

Η Λαρισαία Λίλη Αλεξούλη ρίχνεται στη μάχη την Πέμπτη (9/8) στις 11:30 στο μήκος.

Δευτέρα 6/8

  • 17.05 Σφυροβολία (Α) Α΄ γκρουπ (Αναστασάκης)
  • 17.30 100 μ. (Α) προκρ. (Νυφαντόπουλος)
  • 17.35 Μήκος (Α) πρ. (Τεντόγλου)
  • 18.05 400 μ. εμπ. (Α) πρ.
  • 18.30 Σφυροβολία (Α) Β΄ γκρουπ (Αναστασάκης)
  • 18.35 Σφαιροβολία (Α) πρ. Α΄ γκρουπ (Σκαρβέλης)
  • 18.45 100 μ. (Γ) πρ. (Σπανουδάκη)
  • 19.55 Σφαιροβολία (Α) πρ. Β΄ γκρουπ  (Σκαρβέλης)

1η ημέρα – Τρίτη 7/8

Πρωί

  • 09.35 50 χλμ. βάδην (Α-Γ) Τελικός
  • 10.30 100 μ. 10άθλου
  • 10.40 Δισκοβολίας (Α) προκ.
  • 11.00 400 μ. εμπ. (Γ) πρ.
  • 11.10 Σφαιροβολία (Γ) πρ.
  • 11.30 Μήκος 10άθλου
  • 11.35 400 μ. (Α) πρ.
  • 12.05 800 μ. (Γ) πρ.
  • 12.10 Δισκοβολία (Α) πρ. Β΄ γκρουπ
  • 12.40 3.000 μ. στιπλ (Α) πρ.
  • 12.50 Σφαιροβολία 10αθλου

Απόγευμα

  • 19.30 Ύψος 10αθλου
  • 19.45 Σφυροβολία (Α) τελικός
  • 20.05 100 μ. (Γ) ημιτ.
  • 20.05 Επί κοντώ (Γ) πρ. (Στεφανίδη, Κυριακοπούλου, Πόλακ)
  • 20.25 100 μ. (Α) ημιτ.
  • 20.45 400 μ. εμπ. (Α) ημιτ.
  • 21.20 10.000 μ. (Α) τελικός
  • 21.33 Σφαιροβολία (Α) τελικός
  • 22.00 400 μ. 10αθλου
  • 22.30 100 μ. (Γ) τελικός
  • 22.50 100 μ. (Α) τελικός

2η ημέρα – Τετάρτη 8/8

Πρωί

  • 10.35 110 μ. 10αθλου
  • 11.10 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. (Πεσιρίδου)
  • 11.20 Δισκοβολία 10αθλου
  • 11.50 200 μ. (Α) πρ. (Τσάκωνας, Τριβυζάς)
  • 12.05 Τριπλούν (Γ) πρ. (Παπαχρήστου)
  • 12.30 400 μ. (Γ) πρ. (Μπελιμπασάκη, Βασιλείου, Μουρτά)
  • 12.40 Δισκοβολία 10αθλου Β΄ γκρουπ
  • 13.00 Επί κοντώ 10αθλου Α΄ γκρουπ
  • 13.05 1.500 μ. (Α) πρ.
  • 14.00 Ακοντισμός (Α) πρ. Α΄ γκρουπ
  • 14.15 Επί κοντω 10αθλου Β΄ γκρουπ
  • 15.25 Ακοντισμός (Α) πρ. Β΄ γκρουπ

Απόγευμα

  • 18.50 Ακοντισμός 10αθλου Α΄ γκρουπ
  • 19.25 Ύψος (Γ) πρ.
  • 20.00 Ακοντισμός 10αθλου Β΄ γκρουπ
  • 20.05 400 μ. εμπ. (Γ) ημ.
  • 20.30 400 μ. (Α) ημ.
  • 20.40 Μήκος (Α) Τελικός
  • 20.55 800 μ. (Γ) ημ.
  • 21.09 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
  • 21.15 200 μ. (Α) ημ.
  • 21.20 Δισκοβολία (Α) Τελικός
  • 21.40 10.000 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.35 1.500 μ. 10αθλου

4η ημέρα – Πέμπτη 9/8 

Πρωί

  • 10.30 Δισκοβολία (Γ) πρ. Α΄ γκρουπ (Αναγνωστοπούλου)
  • 11.00 100 μ. εμπ. 7αθλου
  • 11.30 Μήκος (Γ) πρ. (Αλεξούλη)
  • 11.50 Υψος 7αθλου
  • 11.55 110 εμπ. (Α) πρ. (Δουβαλίδης)
  • 12.00 Δισκοβολία (Γ) πρ. Β΄ γκρουπ (Αναγνωστοπούλου)
  • 12.30 800 μ. (Α) πρ.
  • 13.30 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄ γκρουπ (Υφαντίδου)
  • 15.00 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄ γκρουπ (Υφαντίδου)

Απόγευμα

  • 20.15 Σφαιροβολία 7αθλου
  • 20.20 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
  • 20.25 100 μ. εμπ. (Γ) ημ.
  • 20.45 Υψος (Α) πρ. (Μπανιώτης)
  • 20.50 400 μ. (Γ) ημ.
  • 21.15 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός
  • 21.22 Ακοντισμός (Α) Τελικός
  • 21.30 200 μ. 7αθλου
  • 22.05 200 μ. (Α) Τελικός
  • 22.20 3.000 μ. στιπλ Τελικός
  • 22.50 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

4η ημέρα – Παρασκευή 10/8 

Πρωί

  • 11.00 Σφυροβολία (Γ) πρ. Α΄ γκρουπ (Σκαρβέλη)
  • 11.50 Μήκος 7αθλου
  • 12.15 Επί κοντώ (Α) πρ. (Φιλιππίδης)
  • 12.25 200 μ. (Γ) πρ.
  • 12.30 Σφυροβολία (Γ) πρ. Β΄ γκρουπ
  • 13.00 1.500 μ. (Γ) πρ.
  • 13.25 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.
  • 13.40 Τριπλούν (Α) πρ. (Τσιάμης)
  • 13.50 Ακοντισμός 7αθλου Α΄ γκρουπ
  • 14.05 4Χ400 μ. (Α) πρ.
  • 14.40 4Χ400 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα
  • 15.05 Ακοντισμός 7αθλου Β΄ γκρουπ

Απόγευμα

  • 20.10 110 μ. εμπ. (Α) ημ.
  • 20.22 Ύψος (Γ) Τελικός
  • 20.32 800 μ. (Γ) ημ.
  • 20.48 200 μ. (Γ) ημ.
  • 21.07 Τριπλούν (Γ) Τελικός
  • 21.20 800 μ. 7αθλου
  • 21.25 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
  • 21.50 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
  • 22.05 400 μ. (Α) Τελικός
  • 22.20 800 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.35 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός
  • 22.50 1.500 μ. (Α) Τελικός

5η ημέρα – Σάββατο 11/8

Πρωί

  • 10.05 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός (Ντρισμπιώτη)
  • 11.55 20χλμ. βάδην (Α) Τελικός (Παπαμιχαήλ)

Απόγευμα

  • 21.00 Υψος (Α) Τελικός
  • 21.05 Μήκος (Γ) Τελικός
  • 21.12 400 μ. (Γ) Τελικός
  • 21.20 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
  • 21.30 800 μ. (Α) Τελικός
  • 21.45 200 μ. (Γ) Τελικός
  • 21.55 5.000 μ. (Α) Τελικός
  • 22.30 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
  • 22.50 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός

6η ημέρα – Σάββατο 12/8

Πρωί

  • 09.05 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός (Πριβιλέτζιο, Ρεμπούλη, Τσεκίνη)
  • 11.00 Μαραθώνιος (Α) Τελικός (Μαγγίνας, Καραΐσκος, Γκελαούζος)

Απόγευμα

  • 20.10 Επί κοντώ (Α) Τελικός
  • 20.20 4Χ100 μ. (Γ) πρ. Ελλάδα
  • 20.30 Σφυροβολία (Γ) Τελικός
  • 20.40 4Χ100 μ. (Α) πρ. Ελλάδα
  • 20.55 Τριπλούν (Α) Τελικός
  • 21.00 1.500 μ. (Γ) Τελικός
  • 21.15 5.000 μ. (Γ) Τελικός
  • 21.55 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός
  • 22.20 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός
  • 22.35 4Χ400 μ. (Α) Τελικός