Με αρνητικό σερί αλλά και την επίτευξη του στόχου της παραμονής κλείνει η χρονιά για τον Γυμναστικό Λάρισας Φάρο που ηττήθηκε με 91-51 κόντρα στον ΠΑΟΚ στην τελευταία αγωνιστική της Basket League με τους «πράσινους» να έχουν κερδίσει το εισιτήριο της Α1 από την προηγούμενη αγωνιστική.

Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά κακοί στο ματς σε άμυνα και επίθεση, ενώ στο τομέα του σκοραρίσματος ανά περιόδους με εξαίρεση την δεύτερη περίοδο, κινήθηκαν σε αρκετά ρηχά νερά έχοντας με τα… βίας διψήφιο αριθμό πόντων.

Χαρακτηριστικό είναι πως κανείς παίκτης της ομάδας δεν κατάφερε να σκοράρει διψήφιο αριθμό πόντων ενώ τα 4/26 τρίποντα ήταν ένα αρνητικό ποσοστό της ομάδας που είχαν και 15 ριμπάουντ λιγότερα. Σε κακή ημέρα και ο Μπαρτ που αγωνίστηκε μόλις 14:44 λεπτά έχοντας 0/4 τρίποντα και 2/4 δίποντα.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε από νωρίς σε παράσταση για έναν ρόλο. Έπειτα από ένα τρίλεπτο που ο Γυμναστικός έμοιαζε ανταγωνιστικός, ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 19-5, ξεφεύγοντας με 27-12. Μάλιστα δεν έμεινε εκεί, παρά στην δεύτερη περίοδο η διαφορά ανέβηκε με συνοπτικές διαδικασίες πάνω από τους 20 πόντους (40-18 με τρίποντο του Κατσίβελη), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 58-30. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα έγινε απλώς… για να γίνει. Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και ο Γυμναστικός απλώς… μετρούσε αντίστροφα για να τελειώσει η σεζόν. Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν κάποια στιγμή να προηγούνται ακόμα και με 43 πόντους διαφορά (80-37), φτάνοντας διά περιπάτου στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 58-30, 80-41, 91-51

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 7 (1), Τζάκσον 7, Γκος 9 (3), Τζόουνς 11 (1), Πέτεγουεϊ 13 (3), Κρουμπάλι 9 (9 ριμπάουντ), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Κατσίβελης 8 (2)
Γυμναστικός Λάρισας Φάρος(Σκουρτόπουλος): Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ, Μαραγκός 9, Σάφτεναρ 4, Παπαντωνίου 4, Μουράτος 5, Διαμαντάκος 3, Βαβάτσικος 6, Μπαρτ 4, Φενέρ 8 (2), Κίλι, Παπαμακάριος 3 (1)

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 16/34 δίποντα, 15/28 τρίποντα, 14/19 βολές, 46 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 14 λάθη, 11 κλεψίματα 2 κοψίματα
Ομαδικά στατιστικά – ΓΛΦ: 14/38 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 11/17 βολές, 31 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 15 λάθη, 11 κλεψίματα, 4 κοψίματα.