Την πρώτη του επίσκεψη για φέτος στην Κρήτη κάνει ο Απόλλωνας Λάρισας που αντιμετωπίζει στο Παγκρήτιο Στάδιο τον Εργοτέλη (15/4, 17:00) έχοντας ως στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε μία ομάδα που παίζει την παραμονή της.

Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη βλέπει το κάθε ματς ξεχωριστά και μπορεί η βαθμολογική συγκομιδή να είναι έως τώρα ικανοποιητική, ωστόσο η διαρκής βελτίωση αποτελεί στόχο του συλλόγου.

Από την άλλη ο Εργοτέλης έχει… τσεκαρισμένη την νίκη σήμερα στη λίστα με τις δουλειές που είναι ανάγκη να γίνουν προκειμένου η ομάδα να βρεθεί πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Στα αγωνιστικά, για τον Απόλλωνα έμεινε Λάρισα ο βασικός τερματοφύλακας, Παναγιώτης Παϊτέρης, που συμπλήρωσε κάρτες και ο τραυματίας Άκης Σουλίδης.

Για τον Εργοτέλη του Γκώνια δεν έχουν σημειωθεί σημαντικές απουσίες με τους Λαμπάκη και Ροβίθη είναι οι μόνοι που βρίσκονται σε αυτή τη λίστα.

To πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής της Football League:

Σάββατο 14 Απριλίου
Πανσερραϊκός – ΑΟΧ Κισσαμικός 0-2 (62′ Γιαλούσης, 71′ Χαλκιαδάκης)
ΑΕ Καραϊσκάκης – Καλλιθέα 1-0 (43′ Λουκίνας)

Κυριακή 15 Απριλίου
Δόξα Δράμας – ΟΦΗ (17:00 ΕΡΤ3, Γήπεδο Δόξας)
Σπάρτη – Αναγέννηση Καρδίτσας (17:00 Web TV, Δημ. Στάδιο Σπάρτης)
Άρης – Παναιγιάλειος (17:00, «Κλεάνθης Βικελίδης»)
Παναχαϊκή – Απόλλων Πόντου (17:00, Γήπεδο Αγυιάς)
Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας (17:00, Παγκρήτιο Στάδιο)
Βέροια – Αιγινιακός Δ.Δ.
Αχαρναϊκός – Τρίκαλα Δ.Δ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

1. ΟΦΗ 63
2. Άρης 60
………………………………………..
3. Παναχαϊκή 50
4. ΑΟΧ Κισσαμικός 46 *
5. Απόλλων Λάρισας 43
6. Δόξα Δράμας 43
7. ΑΕ Καραϊσκάκης 43
8. Απόλλων Πόντου 42
9. Τρίκαλα 39
10. Σπάρτη 32
11. Αναγέννηση Καρδίτσας 31
12. Πανσερραϊκός 28
………………………………………..
13. Εργοτέλης 27
14. Αιγινιακός 26
15. Παναιγιάλειος 21
16. Καλλιθέα 16
17. Βέροια 5
18. Αχαρναϊκός -51

* Ο ΑΟΧ Κισσαμικός έχει ματς λιγότερο, θα πάρει τρίποντο στα χαρτιά για τον αγώνα που δεν έγινε με τη Βέροια στην 5η αγωνιστική.
** Βέροια και Αχαρναϊκός έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 21 Απριλίου
ΑΟΧ Κισσαμικός – ΟΦΗ (17:00 ΕΡΤ3)
Εργοτέλης – Καραϊσκάκης Άρτας
Κυριακή 22 Απριλίου
Απόλλων Πόντου – Άρης (17:00 ΕΡΤ3)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Πανσερραϊκός
Παναιγιάλειος – Δόξα Δράμας
Αιγινιακός – Σπάρτη
Απόλλων Λάρισας – Παναχαϊκή
Τρίκαλα – Βέροια Δ.Δ.
Καλλιθέα – Αχαρναϊκός Δ.Δ.