Ένα εξάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Απόλλωνα Λάρισας να γνωρίσει την ήττα στο Παγκρήτιο στάδιο με 3-1 από τον Εργοτέλη. Οι «κυανόλευκοι» που προηγήθηκαν στο ματς στις αρχές της επανάληψης είδα την εστία τους να παραβιάζεται τρεις φορές στη συνέχεια.

Το μοναδικό τέρμα για την ομάδα της Λάρισας σημείωσε ο Τσιλούλης στο 49′, με τον μεσοεπιθετικό της ομάδας να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Απόλλωνας έπεσε στην έκτη θέση της Football League έχοντας 43 βαθμούς όσους και η ΑΕ Καραϊσκάκης και Απόλλων Πόντου.

Ο Εργοτέλης ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο ματς, όταν στο 12′ ο Σταματάκος σούταρε με τη μπάλα όμως να περνά άουτ. Η απάντηση του Απόλλωνα δόθηκε τρία λεπτά μετά, όταν ο Κανούλας δοκίμασε να «κρεμάσει» τον Κατσιμήτρο έξω από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα των Κρητικών να μπλοκάρει σταθερά.

Στη συνέχεια ήταν σειρά του Κάιπερς να απειλήσει. Αρχικά στο 18′ o Βέλγος επιθετικός έγινε αποδέκτης της μπάλας έπειτα από το γύρισμα του Έφορντ στην περιοχή αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό, ενώ στο 30′ νέο του σουτ πέρασε άουτ.

Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, ο Τσιλούλης ήταν αυτός που έβαλε δύσκολα στον Εργοτέλη. Στο 44′ μετά από πολύ ωραία ενέργεια του μεσοεπιθετικού μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έγινε το σουτ με τον Κατσιμήτρο να σώζει την εστία του.

Ότι δεν κατάφερε στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Τσιλούλης, το πέτυχε σοτ ξεκίνημα του δεύτερου. Στο 49′ μετά από λάθος πάσα του Πάτα, ο παίκτης του Απόλλωνα πήρε τη μπάλα κι αφού πέρασε και τον Κατσιμήτρο δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Χαρά όμως που κράτησε μόλις λίγα λεπτά, καθώς το μπακ-άουτ της λαρισινής ομάδας βοήθησε τον Εργοτέλη να ανατρέψει εντυπωσιακά το σκορ σε έξι λεπτά. Στο 58′ ο Κάιπερς με σουτ ισοφάρισε για το 1-1, ενώ στο 61′ έδωσε την ασίστ με κεφαλιά στο στον Σταματάκο που με βολ πλανέ έκανε την ανατροπή για το 2-1.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους «κυανόλευκους» στο 64′ όταν ο Πάτας εξιλεώθηκε για το λάθος στο γκολ της ομάδας του και με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουρσέλη ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Παράλληλα ούτε ο Τσιλούλης κατάφερε να απολαύσει το τέρμα που σημείωσε, καθώς στο 74′ είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ του πάνω στον Μπουρσέλη αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Έως και το τέλος της αναμέτρησης, ο Εργοτέλης ήταν αυτός που είχε τις ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα τέρματα με τους ποδοσφαιριστές του να μην είναι εύστοχοι. Στο 78′ η κεφαλιά του Κάιπερς σταμάτησε στο δοκάρι του Φιρινίδη, ενώ στο 85′ το σουτ του Μπρους μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Επόμενο ματς για τον Απόλλωνα Λάρισας, την ερχόμενη Κυριακή (22/4, 16:00) κόντρα στην Παναχαϊκή στην φυσική έδρα της ομάδας, στο γήπεδο της Φιλιππούπολης.

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Πάτας (75′ Μαζουλουψής), Μπάτζιος, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης (70′ Βογιατζής), Έφορντ, Σταματάκος (83′ Μπρους), Κάιπερς.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης (83′ Δημολιός), Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Ευαγ., Αγρόδημος, Μαυριάς, Χατζής (83′ Κακάμης), Κανούλας, Τσιλούλης, Καρακατσάνης (67′ Λίταινας).

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων) Βοηθοί: Κοκμοτός (Ρεθύμνου), Αναστασάκης (Χανίων).