Καλό Πάσχα θα κάνει ο Απόλλων Λάρισας που ολοκλήρωσε μία εντυπωσιακή ανατροπή κόντρα στην Καλλιθέα με 4-3 για την 25η αγωνιστική, με τους «κυανόλευκους» να βγάζουν δύο πρόσωπα στο ματς.

Μετά από το πρώτο, κάκιστο, ημίχρονο των «κυανόλευκων» που βρέθηκαν να χάνουν με 1-3, το συγκρότημα του Νίκου Θεοδοσιάδη φάνηκε μεταμορφωμένο και σκοράροντας τρία τέρματα στην επανάληψη με τους Καρακατσάνη (57′), Κανούλα (64′) και Μαυριά (39′, 88′) κατάφερε να πανηγυρίσει μία εντυπωσιακή νίκη.

Ανώτερη η Καλλιθέα…

Η ομάδα της Καλλιθέας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, που φάνηκε να πιέζει για το γκολ. Στο 5′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά με το Μάκο, όταν δοκίμασε το σουτ μέσα από τη περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει πρώτα στο δοκάρι του Παϊτέρη και στη συνέχει να περνά άουτ.

Με τον Απόλλωνα να απειλή για πρώτη φορά στο 12′ όταν ο Χαραλαμπόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά, εκεί όπου ο Κανούλας έστρωσε με το στήθος προς τον Τσιλούλη έξω από την περιοχή το σουτ που δοκίμασε όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωράκη.

Το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους

Τελικά το γκολ ήρθε στο 18′. Ο Τσατσόπουλος έσκαψε τη μπάλα με το μυτάκι προς την περιοχή των φιλοξενούμενων ο Μάκο άφησε τη μπάλα να σκάσει μπροστά του και με σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στη ρίζα του δοκαριού του Παϊτέρη για να καταλήξει στη συνέχεια στα δίχτυα του Απόλλωνα για το 1-0.

Μάλιστα η Καλλιθέα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό προσπαθώντας να εκμεταλλευθεί τα πολλά λάθη του Απόλλωνα. Στο 20′ μετά από ωραία ενέργεια του Ταλέντο, ο τελευταίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να σταματά στην αγκαλιά του Παϊτέρη. Ενώ στο 24′ ο Μάκο έκανε τη κάθετη προς τον Ζυγκερίδη που κινήθηκε γρήγορα στην περιοχή, αλλά το σουτ σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Παϊτέρη.

Ισοφάρισε αλλά…

Οι λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο στάδιο Αλκαζάρ δεν αρέσκονταν στο θέαμα του Απόλλωνα και έδειξαν την δυσαρέστηση τους με φωνές προς τους παίκτες.

Στο 39′ ήρθε η ισοφάριση για τον Απόλλωνα με ένα πανέμορφο σουτ του Μαυριά κι ένα λάθος του Θεοδωράκη. Ο επιθετικός μέσος των «κυανόλευκων» δοκίμασε ένα δυνατό σουτ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, με τον τερματοφύλακα να μην υπολογίζει τη μπάλα και να σταματά στο βάθος της εστίας για το 1-1.

Μόνο για ένα λεπτό

Η απάντηση της Καλλιθέας δόθηκε στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Ζυγκερίδης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή μετά την κακή αμυντική λειτουργία, με τον παίκτη που είχε περάσει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο να στέλνει τη μπάλα στη γωνιά του Παϊτέρη για το 1-2.

Μάλιστα λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν στέρεες βάσεις για το τρίποντο. Στο 45′ ο Βασιλείου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, εκεί όπου ο Μάκο με προβολή έκανε το 1-3.

Μείωσε ο Απόλλωνας στο ξεκίνημα

Οι εντολές φάνηκε να πιάνουν τόπο στο ημίχρονο για τον Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και στο 57′ κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ. Ο Κανούλας βρέθηκε μέσα στη περιοχή, με τον επιθετικό να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση επιλέγοντας να κάνει το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο επερχόμενος Καρακατσάνης έκανε το 2-3.

Στο 62′ ο σκόρερ των «κυανόλευκων» δοκίμασε να ισοφαρίσει με απευθείας χτύπημα φάουλ. Από πλάγια θέση και αριστερά, στα όρια της μεγάλης περιοχής εκτέλεσε με δύναμη με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Θεοδωράκη.

Ισοφάριση με Κανούλα!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον φορμαρισμένο Κανούλα. Στο 64′ ο Τσιλούλης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή της Καλλιθέας έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, εκεί όπου ο Κανούλας με τη μία δεν δυσκολεύτηκε για το 3-3 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Από τη πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψάχνουν ευκαιρίες από αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές στο 75′ ο Ταμπάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τσατσόπουλος την άφησε κάτω από τα πόδια με τον Ταλέντο να σουτάρει με δύναμη αλλά αυτή να περνά δίπλα από την εστία του Παϊτέρη.

Επική ανατροπή!

Το παιχνίδι μετά την ισοφάριση άνοιξε με τις δύο ομάδες να παλεύουν για τη νίκη. Στο 83′ ο Ζυγκερίδης βρέθηκε κάτω μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ανδρέου με τον διαιτητή Φωτιά να μην βλέπει την παράβαση και να τιμωρεί τον παίκτη με κίτρινη κάρτα για θέατρο. Ενώ στο 85′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Τσατσόπουλος αμαρκάριστος δεν κατάφερε να νικήσει τον Παϊτέρη.

Οι γηπεδούχοι από τη σειρά τους απείλησαν στο 87′ όταν ο Σκούπρα έκανε τη σέντρα από δεξιά, εκεί όπου ο Κανούλας πήρε τη κεφαλιά με τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Θεοδωράκη.

Τελικά το γκολ ήρθε ένα λεπτό. Ο Μαυριάς έφτασε μέχρι την περιοχή της Καλλιθέας από την κορυφή της περιοχής και αριστερά και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 4-3 ολοκληρώνοντας μία εντυπωσιακή ανατροπή, ενώ έδωσε στην ομάδα της Λάρισας τη νίκη μετά την ήττα από τον ΑΟΤ.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Χαραλαμπόπουλος (61′ Σκούπρα), Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Ευαγ., Χατζής, Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας, Τσιλούλης (76′ Λίταινας), Καρακατσάνης (87′ Συράκος).

Στον πάγκο έμειναν: Φιρινίδης, Ιβανίδης, Δημολιός, Κακάνης.

Καλλιθέα (Γιώργος Κορακάκης): Θεοδωράκης, Συριόπουλος, Παπαγγελής, Βασιλείου, Καντέ, Μάκο (63′ Χοτζάλι), Σμυρλής (15′ λ.τ. Ζυγκερίδης), Πολίντορο, Ταλέντο, Παυλής (73′ Ταμπάκης), Τσατσόπουλος.

Στον πάγκο έμειναν: Κουτογλίδης, Ζεζάι, Μίγγος, Τζιτζικαλάκης.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Δεμερτζής (Πέλλας), Δημητριάδης (Θράκης)
Τέταρτος: Κοτσάνης (Δράμας).