Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Λάρισας, που στο στάδιο Αλκαζάρ «διέλυσε» την Αναγέννηση Καρδίτσας με 4-1 στο ντέρμπι της Θεσσαλίας στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Football League αφήνοντας πίσω την ήττα στις Σέρρες την περασμένη αγωνιστική.

Οι «κυανόλευκοι» που «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να προηγηθούν με τέρματα των Τσιλούλη (19′), Κανούλα (32′) και Σουλίδη (44′) στο πρώτο ημίχρονο. Για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο 86′ ο Κορέλας, για να «χτυπήσει» ο Τσιλούλης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με ακόμα ένα γκολ.

Μ’αυτή τη νίκη η ομάδα της Φιλιππούπουλης έφτασε τους 37 βαθμούς στην κατηγορίας φτάνοντας πιο κοντά στο στόχο της ομάδας που είναι η παραμονή στην κατηγορία, ενώ πλέον έχει φτιάξει μία απόρθητη έδρα στο στάδιο Αλκαζάρ αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο μπροστά όμως σε… άδειες κερκίδες καθώς οι φίλαθλοι της ομάδας είναι λιγοστοί.

Από την άλλη, η Αναγέννηση Καρδίτσας συνεχίζει να βρίσκεται σε μπελάδες με τον Γιώργο Βαζάκα να τα βάζει με λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν σε πέταλο του Αλκαζάρ και του ζητούσαν να παραιτηθεί με τον προπονητή να πιάνει διάλογο μαζί τους.

Απείλησε πρώτη η Αναγέννηση…

Η ομάδα που «καιγόταν» για τους βαθμούς της νίκης ήταν η Αναγέννηση και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα. Έτσι στο 6′ ο Καρρίκι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τη μπάλα να φτάνει μέσα στη περιοχή εκεί όπου ο Σουντουρά πήρε την κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παϊτέρη.

Από εκεί και έπειτα ο Απόλλωνας προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να βγει στην επίθεση. Στο 17′ οι «κυανόλευκοι» απείλησαν για πρώτη φορά όταν Σουλίδης και Μαυριάς άλλαξαν ωραία τη μπάλα, ο τελευταίος βρήκε τον Τσιλούλη μέσα στη περιοχή, αλλά το συρτό σουτ που δοκίμασε μπλόκαρε ο Γκέκας.

Το γκολ ο Απόλλωνας!

Δύο λεπτά ο Απόλλων Λάρισας ανέλαβε και τα ηνία του αγώνα με τον Τσιλούλη να επιστρέφει στα τέρματα. Ο Σκούπρα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Χατζής πήρε τη κεφαλιά ο Χατζής στρώνοντας τη μπάλα με τη μία στον Τσιλούλη. Ο επιθετικός μέσος αφού βρήκε με ωραία προσποίηση το χώρο δεν δυσκολεύτηκε με συρτό σουτ να νικήσει το Γκέκα για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι ελέγχοντας πλέον το ρυθμό του αγώνα απείλησαν ξανά με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Στο 30′ ο Σουλίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Γκέκας έκανε την έξοδο, με τον τερματοφύλακα να στέλνει τη μπάλα πάνω στον προωθημένο Ανδρέου που δοκίμασε το σουτ, αλλά τον Γκέκα να διώχνει με δυσκολία.

Ακόμα δύο μέχρι το τέλος

Στο 32′ οι γηπεδούχοι έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη με τον Κανούλα να πετυχαίνει ακόμα ένα τέρμα. Ο Κουρτεσιώτης εκμεταλλεύθηκε την κακή απομάκρυνση του Καρρίκι έκανε την παράλληλη σέντρα με στόχο το δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο επιθετικός του Απόλλωνα με προβολή δεν δυσκολεύτηκε για το 2-0.

Το ημίχρονο έληξε ιδανικά για την ομάδα της Φιλιππούπολης που κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα. Στο 44′ μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Σουλίδης έπαιξε το ένα-δύο με τον Μαυριά, ο πρώτος μπήκε στην περιοχή όπου απέναντι από τον Γκέκα δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ για το 3-0.

Συνέχισε και στο δεύτερο

Το συγκρότημα του Νίκου Θεοδοσιάδη ξεκίνησε με επιθετική διάθεση και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47′ το σουτ του Τσιλούλη έξω από την περιοχή πέρασε πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων, ενώ στο 53′ του σουτ του Μαυριά από την κορυφή της περιοχής και αριστερά πέρασε δίπλα από την εστία του Γκέκα.

Ο τεχνικός των «κυανόλευκων» βλέποντας πως η ομάδα του δεν απειλείται από την Αναγέννηση, έδωσε την ευκαιρία στο Δημήτρη Λίταινα να κάνει το ντεμπούτο που στο 65′ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Σουλίδη.

Δύο γκολ στη λήξη

Με το ρυθμό του αγώνα, ο Απόλλων ήταν αυτός που έλεγχε το ματς με τα λεπτά μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης να μοιάζουν διαδικαστικά. Στο 73′ ο Μαυριάς μετά από απομάκρυνση της μπάλας δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Γκέκα.

Οι φιλοξενούμενοι στο 81′ είδα το σουτ του Χαντζάρα έξω από την περιοχή και αριστερά, να περνά άουτ δίπλα από την εστία του Παϊτέρη που έλεγχε τη πορεία της μπάλας, ενώ η Αναγέννηση κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής με τον 17χρονο Κορέλα.

Ο ποδοσφαιριστής που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 85′, ένα λεπτό μετά βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα και με δυνατό σουτ στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα μείωσε σε 3-1.

Βέβαια την τελευταία κουβέντα στο παιχνίδι την είπε ο Απόλλων Λάρισας με τον Τσιλούλη και πάλι. Ο Καρακατσάνης έφυγε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στην αντεπίθεση, έκανε την συρτή σέντρα από τα αριστερά εκεί όπου ο Τσιλούλης σε πρώτο χρόνο νικήθηκε από τον Γκέκα, όχι όμως και σε δεύτερο διαμορφώνοντας και το τελικό 4-1.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας (Ν. Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Χατζής (71′ Καρακατσάνης), Μαυριάς, Αγρόδημος, Κανούλας (85′ Ιβανίδης), Σουλίδης (65′ Λίταινας), Τσιλούλης.

Στον πάγκο έμειναν: Φιρινίδης, Ιβανίδης, Δημολιός, Ανδρέου Γ., Γαρυφαλλόπουλος.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γ. Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωράκης, Μπούσδρας (46′ Μούτσιος), Μπιτέλης, Σουντουρά, Ρουσσάκης, Τζέκος, Χαντζάρας (85′ Κορέλας), Ντάγκρας (54′ Καραγιάννης).

Στον πάγκο έμειναν: Κατσίκας, Βατουσιάδης, Κονέ, Λεφίδης.

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών).
Βοηθοί: Νταλούκας (Τρικάλων), Θεοδώρου (Πιερίας).
4ος: Ζαραβινός (Αθηνών).