Σε ρυθμούς Θεσσαλικού ντέρμπι στον Απόλλωνα Λάρισας που υποδέχονται την Κυριακή (18/3, 15:00) στο Αλκαζάρ την Αναγγένηση Καρδίτσας, στο πρώτο εκ των 13ων παιχνιδιών των «κυανόλευκων» μέχρι τη λήξη του πρωταθλήματος.

Ο στόχος παραμένει ο ίδιος στο στρατόπεδο της συνοικίας της Φιλιππούπολης και αυτός είναι η παραμονή. Μέχρι στιγμής η βαθμολογική συγκομιδή είναι πέρα από κάθε προσδοκία στην ομάδα του Απόλλωνα Λάρισας που θέλει να τελειώνει όσο πιο γρήγορα γίνεται την υπόθεση… παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη είναι πιο κοντά στις θέσεις ανόδου παρά στην επικίνδυνη ζώνη εξαργυρώνοντας ένα πολύ καλό σερί νικών.

Οι Λαρισαίοι ωστόσο δεν εφησυχάζουν και έχουν λόγους γι’ αυτό.

Αναγέννηση Καρδίτσας, Παναιγιάλειος και Πανσερραϊκός έχουν στο… πρόγραμμα τους ένα «εξάποντο» με τους υποβιβασμένους Βέροια και Αχαρναϊκό και αυτό δεν περνά απαρατήρητο στον Απόλλωνα Λάρισας. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση του Εργοτέλη που βρίσκεται αυτή τη στιγμή πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού με τους «κυανόλευκους» να έχουν προσθέσει τους βαθμούς αυτούς στην έναρξη του δευτέρου γύρου.

Συνυπολογίζοντας τους βαθμούς αυτούς υπάρχει μία διαφορά 6 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη και στον Απόλλωνα έχουν το ένα σημαντικό «μαξιλάρι» ασφαλείας και παράλληλα μία αποβολή του άγχους που θα δημιουργούσαν τα παιχνίδια της επιτακτικής νίκης.

Έτσι θα διαχειριστούν με περισσότερη σύνεση την συνέχεια των υποχρεώσεων τους και εφόσον πάρουν τους βαθμούς που θέλουν μπορούν εν συνεχεία να επικεντρωθούν αρχικά στην ανάδειξη του… ταλέντου που υπάρχει στο ρόστερ και στον σχεδιασμό της επόμενης χρονιάς από πολύ νωρίς και αυτό αποτελεί μία μεγάλη επιτυχία για τον σύλλογο στην πρώτη του σεζόν στα επαγγελματικά (έχει αγωνιστεί άλλη μία χρονιά στη Β’ Εθνική την σεζόν 1964-65 στην ιστορία του)!

Τα εναπομείναντα παιχνίδια του Απόλλωνα Λάρισας:

ΑΓΩΝ. ΗΜΕΡ. ΑΓΩΝΑΣ
22 18.03. 15:00 Απόλλων Λάρισας– Αναγέννηση Καρδίτσας
23 24.03. 15:00 Αιγινιακός- Απόλλων Λάρισας
24 31.03. 15:00 Απόλλων Λάρισας – Τρίκαλα
25 04.04. 15:00 Απόλλων Λάρισας– Καλλιθέα
26 15.04. 18:00 Εργοτέλης –Απόλλων Λάρισας
27 22.04. 18:00 Απόλλων Λάρισας – Παναχαΐκή
28 25.04. 18:00 Άρης –Απόλλων Λάρισας
29 29.04. 18:00 Απόλλων Λάρισας– Δόξα Δράμας
30 06.05. 18:00 ΟΦΗ – Απόλλων Λάρισας
31 13.05. 18:00 Απόλλων Λάρισας – Παναιγιάλειος
32 16.05. 18:00 Απόλλων Πόντου- Απόλλων Λάρισας
33 20.05. 18:00 Α.Ο. Χανιά Κισσαμικός- Απόλλων Λάρισας
34 27.05. 18:00 Απόλλων Λάρισας– ΑΕ Καραϊσκάκης

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

  1. Άρης 53
  2. ΟΦΗ 51
    ————————————————— (ΖΩΝΗ ΑΝΟΔΟΥ)
  3. Παναχαΐκή 46
  4. Δόξα Δράμας 37
  5. Απόλλων Λάρισας 34
  6. Α.Ο. Χανιά Κισσαμικός 34
  7. Απόλλων Πόντου 34
  8. ΑΕ Καραϊσκάκης 33
  9. Τρίκαλα 31
  10. Σπάρτη 26
  11. Αιγινιακός 23
  12. Εργοτέλης 23
    ————————- (ΖΩΝΗ ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΥ)
  13. Αναγέννηση Καρδίτσας 22
  14. Παναιγιάλειος 20
  15. Πανσερραϊκός 19
  16. Καλλιθέα 15
  17. Βέροια 8
  18. Αχαρναϊκός -51

* Βέροια και Αχαρναϊκός έχουν αποχωρήσει από το πρωτάθλημα