Δεν κατάφερε να καθαρίσει με την υπόθεση της παραμονής της η ΑΕΛ, πετώντας δύο πολύτιμους βαθμούς στο 0-0 με την Κέρκυρα στο AEL FC ARENA και πλέον θα συνεχίσει να… παίζει με τη φωτιά.

Οι «βυσσινί» σ’ ένα ματς που θεωρητικά θα έπρεπε να καθάριζαν εύκολα ή σχετικά εύκολα δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από τη μετριότητα, πνίγηκαν στο δικό τους κακό σχεδιασμό και έδειξαν ανήμποροι να διαχειριστούν ακόμη και το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, απέναντι σε μία ομάδα που είχε σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς σε όλο το παιχνίδι.

Προβληματισμός

Ο Ράτκο Ντόστανιτς, θεωρητικά, παρέταξε την πιο επιθετική ομάδα που θα μπορούσε να παρατάξει, έχοντας τον Μπόζοβιτς κάτω από τα δοκάρια, τους Μασούρα, Ζίζιτς, Γκόλια και Γουάλας στην άμυνα, Άντονι στη μεσαία γραμμή μαζί με τον Μιλοζάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Κρίζμαν, Ναζλίδη και Περόνε στην επίθεση.

Με αυτή τη σύνθεση και με διάθεση μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η λαρισινή ομάδα, προσπαθώντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο γκολ, έχοντας κάποιες καλές στιγμές, όμως γρήγορα… ξεφούσκωσε. Η κυκλοφορία της μπάλα έγινε και πάλι δύσκολη, τα λάθη πολλά και αβίαστα και η δυσκολία να γίνει απειλητική η ομάδα εμφανής.

Μάλιστα η δυσκολία που παρουσίαζε η ΑΕΛ στον αγωνιστικό χώρο έδωσε τη δυνατότητα στην Κέρκυρα να βγει από το… καβούκι της και με τον Ρολέ σε ρόλο συντονιστή να αναζητά τον τρόπο που θα «παγώσει» το λαρισινό στάδιο, δημιουργώντας κι αυτή με τη σειρά της κάποιες… υποψείες ευκαιριών.

Το 0-0 με το οποίο ολοκληρώθηκε πάντως το πρώτο 45λεπτο σε μεγάλο βαθμό έμοιαζε δίκαιο, με τον Ράτκο Ντόστανιτς να καλείται να δώσει άμεσα απάντηση στον άναρχο τρόπο ανάπτυξης της ΑΕΛ, για να μπορέσει να κάνει την ομάδα του και πιο κινητική, αλλά και πιο επικίνδυνη στην επίθεση.

Μία από τα ίδια

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει κάποια αλλαγή στην εικόνα του ματς. Η ΑΕΛ ξεκίνησε μεν με διάθεση και σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού, όμως όσο τα λεπτά περνούσαν η διάθεση αυτή απομακρυνόταν και έδινε τη θέση της στην πίεση και άγχος γοα το αποτέλεσμα.

Λάθη επί λαθών, κακή κυκλοφορία της μπάλας και υποψία ευκαιριών στα πρώτα είκοσι λεπτά του παιχνιδιού, το οποίο λίγο έλειψε να έρθει… τούμπα στο 65ο λεπτό όταν ο Επστάιν εξέθεσε τον Μασούρα και δοκίμασε το σουτ από διαγώνια θέση, αλλά ευτυχώς για την ΑΕΛ το δοκάρι του Μπόζοβιτς την έσωσε…

Η ΑΕΛ απάντησε ένα λεπτό μετά, αλλά η προβολή του Περόνε δεν βρήκε στόχο και στο 68’ οι «βυσσινί» είδαν τον διαιτητή της αναμέτρησης να αποβάλει τον Σπίνουλα και να αφήνει τους φιλοξενούμενους με παίκτη λιγότερο.

Νέο πλεονέκτημα και μάλιστα σημαντικό για την ΑΕΛ η οποία έπρεπε να διαχειριστεί με καθαρό μυαλό αυτή την εξέλιξη, γνωρίζοντας φυσικά ότι, αφενός οι φιλοξενούμενοι πλέον θα γύριζαν κι άλλο πιο πίσω κι αφετέρου θα έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να ροκανίσουν το χρόνο.

Δυστυχώς, η λαρισινή ομάδα δεν κατάφερε να ξεπεράσει τις παθογένειές της, δεν κατάφερε να μεταφέρει αποκλειστικά το παιχνίδι της στην εστία της Κέρκυρας και… πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς που θα της έδιναν την ευκαιρία να «καθαρίσει» την υπόθεση της παραμονής της.

Οι καλύτερες στιγμές

2’ Περόνε στον Ντέλετιτς και σέντρα του Σέρβου στην καρδιά της περιοχής, εκεί που ο Ζίζιτς έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Γιαννακόπουλου

13’ Σόλο του Ντέλετιτς και σουτ από το ύψος της περιοχής, έπεσε στη γωνία του ο Γιαννακόπουλος και με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα

14’ Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς έξω από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει άουτ

17’ Πρώτη επιθετική προσπάθεια της Κέρκυρας, ο Ρολέ έβγαλε την κάθετη στον Επστάιν με τον Μπόζοβιτς να του κλείνει το οπτικό πεδίο και να μην του επιτρέπει να σκοράρει

31’ Καλοχτυπημένο φάουλ του Ρολέ, ο Μπόζοβιτς παρακολουθώντας τη φάση κατάφερε στη γωνία του να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια

35’ Σέντρα του Περόνε από αριστερά, ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα όμως να περνά και πάλι άουτ

42’ Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Αρτυματάς γίνεται κάτοχος της μπάλας και δοκιμάζει το σουτ το οποίο πέρασε πάνω από την εστία του Μπόζοβιτς

62’ Φάουλ του Ρολέ, ο Μπόζοβιτς έπεσε στη γωνία του και απομάκρυνε τη μπάλα

65’ Προσπάθεια του Επστάιν από αριστερά, απέφυγε τον Μασούρα και σούταρε δυνατά με τη μπάλα να απομακρύνεται από το δοκάρι της εστίας του Μπόζοβιτς

67’ Σέντρα του Μιλοσάβλιεβιτς από αριστερά, ο Περόνε έβαλε την προβολή, αλλά η μπάλα κύλησε παράλληλα με την εστία και κατέληξε άουτ

68’ Ο Σπίνουλας κάνει φάουλ πάνω στον Κρίζμαν και αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας με δέκα παίκτες την ομάδα του

72’ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Ντέλετιτς βρίσκει ωραία τον Περόνε, αυτός κατεβάζει τη μπάλα, αλλά μόνος απέναντι στον Γιαννακόπουλο σουτάρει πάνω στο σώμα του!!!

75’ Σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς έξω από την περιοχή, ο Γιαννακόπουλος έπσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ

84’ Σέντρα του Μιλοσάβλιεβιτς, κεφαλιά του Κρίζμαν, έκοψε η άμυνα της Κέρκυρας πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος του Γιαννακόπουλου

Διαιτητής: Δημήτρης Θάνος (Γρεβενών)

Α’ Βοηθός: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας)

Β’ Βοηθός: Γιάννης Σίπκας (Πέλλας)

4ος Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας (53’ λ.τ. Ρέντζας), Άντονι (82’ Μλαντένοβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Περόνε, Ναζλίδης (63’ Λεοζίνιο), Κρίζμαν

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Αρτυματάς, Κρητικός, Ζορμπάς (74’ Γκράσι), Παμλίδης (87’ Μυτίδης), Σπίνουλας, Ρόλε (90’+ Ινάσιο), Επστάιν, Γρομητσάρης