Την ήττα με 103-70 γνώρισε ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος ενάντια στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League με την ομάδα της Λάρισας να πραγματοποιεί μία κακή εμφάνιση χωρίς να καταφέρει να απειλήσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Ούτε και να φανεί ανταγωνιστική. Σε ένα παιχνίδι πάντως που θεωρούνταν ματς… εκτός προγράμματος για τους «πράσινους» λόγω της δυναμικότητας του αντιπάλου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εύστοχος στα τρίποντα έχοντας 13/22 ενώ ο Πασκουάλ μπόρεσε να δώσει ανάσες στους παίκτες του που σήμερα παρουσιάστηκαν με όρεξη και ανταγωνιστικότητα. Ο Γκέιμπριελ αναδείχθηκε MVP του ματς με 13 πόντους και 3 τάπες μεταξύ άλλων ενώ 6 παίκτες ήταν με διψήφιο αριθμό πόντων όπως οι Ρίβερς, Σίνγκελτον Ντένμον, Ογκοστ και Μήτογλου.

Ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος είχε σε αξιοπρεπή μέρα τον Ρόναλντ Σάφτεναρ που πρόσφερε λύσεις επιθετικά με τους υπόλοιπους να τελειώνουν το ματς με μονοψήφιο αριθμό στην επίθεση.

Ο τεχνικός της ομάδας του Γυμναστικού, Θανάσης Σκουρτόπουλος, θα ετοιμαστεί από αύριο για τις υποχρεώσεις της Εθνικής ομάδας ενώ οι «πράσινοι» θα έχουν από τώρα στο νου τους τα παιχνίδια που έρχονται με Κύμη (εντός) και Τρίκαλα (εκτός) όπου θέλουν τις νίκες για να αναρριχηθούν στην βαθμολογία.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του χωρίς να δείχνει επηρεασμένος από πιθανή κόπωση ή έλλειψης συγκέντρωσης καθώς οι «πράσινοι» μπήκαν αρκετά δυνατά. Μπροστάρης στα πρώτα λεπτά ο Νικ Καλάθης που ξεκίνησε από την αρχική πεντάδα για να ελέγξει τον ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο όντας ο δημιουργός των περισσότερων προσπαθειών για την ομάδα του ενώ καλό παιχνίδι έκανε επιθετικά ο Γκέιμπριελ που σημείωσε 8 πόντους. Ο Γυμναστικός με τον Μπάντερ κατάφερε στα μισά του παιχνιδιού να μειώσει στους 7 όταν ο Αμερικανός ευστόχησε σε πέντε συνεχόμενους πόντους δίνοντας ενδιαφέρον στο ματς αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ με το «τριφύλλι» να κλείνει με τη μεγαλύτερη δυνατή διαφορά την πρώτη περίοδο για το 27-15.

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Πασκουάλ να μοιράζει τον χρόνο στους παίκτες του  και τον Γυμναστικό να προσπαθεί να κρατήσει τις εντυπώσεις επιθετικά για να γλιτώσει μία ήττα με βαρύ σκορ. Παρόλα αυτά, οι «πράσινοι» δεν έριξαν ρυθμούς και ήταν εξαιρετικοί και στην δεύτερη περίοδο. Στα μισά της περιόδου ο Παναθηναϊκός απέκτησε τη μεγαλύτερη διαφορά (42-21) ενώ ένα μίνι σερί 5-0 με τους Κιλί και Σάφτεναρ έφεραν την διαφορά στους 13 πόντους, 2:52 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, ο ορεξάτος Βουγιούκας αλλά και ο Παππάς με τρίποντο που πέρασε στο παιχνίδι λίγη ώρα πριν διαμόρφωσαν το τελικό 57-37 με τον Γυμναστικό να πει στο ημίχρονο με 20 πόντους στην πλάτη.

Με το παιχνίδι να έχει κριθεί από νωρίς πήραν χρόνο συμμετοχής και οι νεότεροι παίκτες στον Παναθηναϊκό με τον Καλαϊτζάκη, Μήτογλου και Όγκοστ να αρπάζουν την ευκαιρία για ροτέισον από τον Πασκουάλ. Οι «πράσινοι» εκτόξευσαν την διαφορά ακόμη και στους 32 πόντους (78-46, 4:08 πριν τη λήξη) ενώ έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 86-55.

Ο Παναθηναϊκός έσβησε τις μηχανές στην τελευταία περίοδο καθώς το ματς είχε κριθεί από νωρίς. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατούν με 98-62 στο 5:31 με την διαφορά των 37 πόντων να εμφανίζεται και στο 3:59 μετά το τρίποντο του Γκάμπριελ (101-64).
Το τυπικό μέρος του ματς ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει με 103-70  με τον Γυμναστικό να ψαλιδίζει… κάπως την διαφορά μέχρι τη λήξη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 57-37, 86-55, 103-70.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Διαμαντής – Σκούτας – Ζακεστίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 10 (2), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 13 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σίνγκλετον 11 (3), Ρίβερς 12 (3), Παππάς 8 (1), Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 6, Όγκαστ 10 (5 ριμπάουντ, 4 τάπες), Μήτογλου 11 (8 ριμπάουντ).
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μαραγκός 8, Μουράτος 4, Σάφτενααρ 11 (1), Φένερ 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπάντερ 7 (1), Παπαμακάριος 2, Διαμαντάκος 6, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος 4, Κίλι 10, Μπάλογκαν 5.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός : 23/41 δίποντα, 13/22 τρίποντα, 18/25 βολές, 40 ριμπάουντ (28+12), 21 ασίστ, 16 λάθη, 9 κλεψίματα, 10 τάπες.
Ομαδικά στατιστικά – Γυμναστικός Λάρισας Φάρος: 24/54 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 10/17 βολές, 34 ριμπάουντ (18+16), 15 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.