Δίχως φρένα συνεχίζει ο Απόλλων Λάρισας, που πέτυχε τέταρτη σερί νίκη επικρατώντας με 2-0 του ΑΟΧ Κισσαμικού στο στάδιο Αλκαζάρ βάζοντας γερές βάσεις για την παραμονή στη Football League.

H ομάδα της Φιλιππούπολης έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μαυριά που σκόραρε στο 40′ και είχε και ασίστ στο πρώτο τέρμα του Ανδρέου στο 11′ κατάφερε να «καθαρίσει” το ματς από το πρώτο μέρος, ενώ είχε ευκαιρίες να πετύχει κι άλλα τέρματα στη συνέχεια.

Παράλληλα οι «κυανόλευκοι” στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια κατάφεραν να μην δεχθούν τέρμα, σταματώντας το νικηφόρο σερί των Κρητικών που μετρούσαν πέντε συνεχόμενες νίκες. Ντεμπούτο για τον νεαρό Κακάμη που στάθηκε άτυχος αποχωρώντας με τραυματισμό.

Σκόραρε στη πρώτη τελική

Έντεκα λεπτά έπρεπε να περάσουν στο παιχνίδι για να καταμετρηθεί η πρώτη τελική στο ματς και ήταν με γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Μαυριάς εκτέλεσε το φάουλ από την κορυφή της μεγάλης περιοχής και αριστερά, ο Λαζαρίδης στην έξοδό του δεν υπολόγισε σωστά τη μπάλα με τον Βαγγέλη Ανδρέου να ακολουθεί τη φάση και με κεφαλιά από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Παϊτέρη στο 26′ με τον Σελινιωτάκη να δοκιμάζει το συρτό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα όμως να φτάνει αδύναμα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των «κυανόλευκων”.

Μετά το μισάωρο ευκαιρίες

Στο 32′ ο Γκίνη δοκίμασε το άστοχο σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι ένα λεπτό μετά έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Ο Κακάμης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Μαυριά να κάνει την προβολή αναγκάζοντας το Λαζαρίδη να διώξει σε κόρνερ.

Οι Κρητικοί στο 37′ προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Χαλκιαδάκη να απειλήσουν, με τον επιθετικό του Κισσαμικού να μπαίνει στην περιοχή κερδίζοντας τις κόντρες, αλλά ο Παϊτέρης μπλόκαρε τη μπάλα.

Εκπληκτικό γκολ ο Μαυριάς!

Ο Απόλλων Λάρισας στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό και να ψάξει κι ένα δεύτερο γκολ. Στο 38′ ο Παπαζαχαρίας που είχε βρεθεί στην επίθεση έψαξε με τη μία τον Καρακατσάνη που μέσα από την περιοχή δοκίμασε το σουτ με τη μία, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Λαζαρίδη.

Τελικά το γκολ ήρθε δύο λεπτά μετά. Ο Μαυριάς από τον άξονα λίγα μέτρα έξω από την περιοχή δοκίμασε ένα «κεραυνό” έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Λαζαρίδη για το 2-0.

Από μία ευκαιρία

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να απειλεί πρώτος, όταν στο 51′ ο Τσιλούλης «έσκαψε” τη μπάλα προς την περιοχή των φιλοξενούμενων, βγάζοντας τον Μαυριά απέναντι από τον Λαζαρίδη το σουτ όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ενώ με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Παπαζαχαρίας με λάθος γύρισμα προς τα πίσω έδωσε την ευκαιρία στον Χαλκιαδάκη να σκοράρει που βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά το τελείωμα του ήταν αδύναμο με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να μπλοκάρει εύκολα.

Άτυχος ο Κακάμης στο ντεμπούτο

Ο Κακάμης που κλήθηκε να καλύψει τη θέση του τιμωρημένου Σκούπρα, στάθηκε άτυχος στο ντεμπούτο του με τον νεαρό παίκτη να αποχωρεί τραυματίας στο 73ο λεπτό.

Βέβαια οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 75′ με τον Τσιλούλη, όταν μετά από σέντρα του Αγρόδημου από δεξιά ο επιθετικός πήρε τη κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Ενώ ένα λεπτό μετά ο Σουλίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν η προβολή του μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος

Η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να μην δεχθεί μεγαλύτερη πίεση έως το τέλος. Έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να απειλήσουν μόλις μία φορά μέχρι το τέλος όταν στο 85′ ο Σάλλιακας εκτέλεσε πλάγια από δεξιά με δύναμη, οι αμυντικοί του Απόλλωνα απομάκρυναν εκεί όπου ο Σελινιωτάκης δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα να περνά άουτ.

Ο Απόλλωνας με τη νίκη που πήρε έδειξε να βάζει στέρεες βάσεις για την επίτευξη της παραμονής στη Football League, με τους «κυανόλευκους” να τρέχουν τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια νικηφόρα.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Κουρτεσιώτης (90+2′ λ.τ. Δημολιός), Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Ευαγ., Αγρόδημος, Χατζής, Μαυριάς, Τσιλούλης, Κανούλας, Καρακατσάνης (67′ Σουλίδης), Κακάμης (73′ λ.τ. Ιβανίδης).

Στον πάγκο έμειναν: Φιρινίδης, Ανδρέου Ιωάν., Χαραλαμπόπουλος, Γαρυφαλλόπουλος.

ΑΟΧ Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Παντελάκης, Φουάσης, Ζιούλης, Σάλιακας, Σελινιωτάκης, Γκίνη (77′ Τασιούλης), Χαλκιαδάκης, Αποστολίδης, Ξύδας, Λέο (61′ Νικολτσής).

Στον πάγκο έμειναν: Παπαδόπουλος, Αρναούτογλου, Σερβιλάκης, Λεμονής, Μαρκοπουλιώτης.

Διαιτητής: Βρέσκας (Ημαθίας). Βοηθοί: Κελεσίδης (Ημαθίας), Δημόπουλος (Φλώρινας).
4ος: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας).