Ο Απόλλων Λάρισας υποδέχεται σήμερα (12/2, 14:00) τον ΑΟΧ Κισσαμικό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Football League έχοντας ως στόχο την συνέχεια των επιτυχημένων αποτελεσμάτων που του έχουν δώσει το «μαξιλάρι” ασφαλείας των 6 πόντων από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι «κυανόλευκοι” προέρχονται από τρεις νίκες με 1-0 ενάντια σε ΟΦΗ, Παναιγιάλειο και Απόλλωνα Πόντου και με την ίδια συνταγή θα αντιμετωπίσουν μία ομάδα που βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογικής κατάταξης.

Ο Νίκος Θεοδοσιάδης και το νεανικό σύνολο της ομάδας της Λάρισας γνωρίζουν πως τα παιχνίδια στην έδρα τους θα κρίνουν και την παραμονή κι έτσι έχουν εστιάσει στο τρόπο όπου θα πάρουν το σημερινό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της συνάντησης θα είναι ο Βρέσκας (Ημαθίας) με βοηθούς τους Κελεσίδη (Ημαθίας) και Δημόπουλο (Φλώρινας), ενώ 4ος ορίστηκε ο Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

Σάββατο 10 Φεβρουαρίου
Πανσερραϊκός – Άρης 1-3 (77’ Τσιμίκας- 59’ Σόουζα, 89’ Διαμαντόπουλος, 94’ Τζανακάκης)
ΟΦΗ – Βέροια 3-0 (40′ Κουτσιανικούλης, 45’+3′ πεν. Μάνος, 56′ πεν. Βουό)

Κυριακή 11 Φεβρουαρίου
Τρίκαλα – Καλλιθέα 1-0 (43′ Ζγγούρι)
Απόλλων Πόντου – Καραϊσκάκης 0-0
Αιγινιακός – Εργοτέλης 3-2 (68′ Παπαδόπουλος, 70′ Πέριτς, 75′ Τσολακίδης / 8′ Μπουρσέλης, 28′ Κάιπερς)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναχαϊκή 1-2 (9′ Μωραΐτης, 27′ Μασούρας / 90′ Κονέ)
Σπάρτη – Δόξα Δράμας 1-0 (75′ Μουζακίτης)
Παναιγιάλειος – Αχαρναϊκός Δ.Δ.

Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου
Απόλλων Λάρισας – ΑΟΧ Κισσαμικός (14:00, Αλκαζάρ)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

# Ομάδα ΑΓ. ΝΙΚ. ΙΣ. ΗΤ. ΓΚΟΛ ΒΑΘ.
1. Άρης 16 13 3 0 28:5 42
2. Παναχαΐκή 16 11 4 1 24:7 37
3. ΟΦΗ 16 11 3 2 35:8 36
4. Α.Ο. Χανιά Κισσαμικός 14 8 3 3 21:10 27
5. Τρίκαλα 16 7 6 3 14:10 27
6. Σπάρτη 16 7 4 5 14:8 25
7. Δόξα Δράμας 16 6 6 4 19:11 24
8. Καραϊσκάκης 16 6 4 6 13:14 22
9. Απόλλων Λάρισας 15 7 1 7 16:19 22
10. Αναγέννηση Καρδίτσας 16 6 3 7 15:15 21
11. Αιγινιακός 16 5 4 7 14:25 19
12. Απόλλων Πόντου 16 4 7 5 15:15 19
13. Εργοτέλης 16 4 4 8 19:24 16
14. Βέροια 15 4 2 9 10:18 14
15. Καλλιθέα 16 3 4 9 12:18 13
16. Πανσερραϊκός 16 3 4 9 17:25 13
17. Παναιγιάλειος 15 2 4 9 8:23 10
18. Αχαρναϊκός 15 1 0 14 2:41 -51

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17Η)

Σάββατο 17 Φεβρουαρίου
Σπάρτη – ΟΦΗ (15:00 ΕΡΤ3, Δημ. Στάδιο Σπάρτης)
Παναχαϊκή – Αιγινιακός (15:00, Γήπεδο Αγυιάς)

Κυριακή 18 Φεβρουαρίου
ΑΟΧ Κισσαμικός – Καλλιθέα (15:00, Γήπεδο Περιβολίων)
Καραϊσκάκης – Απόλλων Λάρισας (15:00, Δημ. Στάδιο Αγίων Αναργύρων)
Εργοτέλης – Τρίκαλα (15:00, Παγκρήτιο)
Βέροια – Παναιγιάλειος (15:00, Δημ. Στάδιο Βέροιας)
Άρης – Αναγέννηση Καρδίτσας (15:00, «Κλ. Βικελίδης»)
Δόξα Δράμας – Πανσερραϊκός (15:00 ΕΡΤ3, Γήπεδο Δόξας)
Αχαρναϊκός – Απόλλων Πόντου Δ.Δ.