Μία αγωνιστική πριν από το τέλος της φάσης των ομίλων του Europa League και οκτώ εισιτήρια για τους «32» παραμένουν… αδιάθετα. Ενα από αυτά διεκδικεί και η ΑΕΚ που τής αρκεί ένας βαθμός εναντίον της Αούστρια στη Βιέννη, για να αγωνιστεί σε νοκ άουτ φάση Ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια.

Οι γηπεδούχοι προκρίνονται από τον 4ο όμιλο μόνο με νίκη, ενώ ακριβώς το ίδιο σενάριο υπάρχει και στον 9ο όμιλο όπου η Ζορία Λουγκάνσκ υποδέχεται την Αθλέτικ Μπιλμπάο και θέλει μόνο τους τρεις βαθμούς για να πετύχει την μεγαλύτερη έκπληξη των ομίλων στη φετινή διοργάνωση.

«Τελικός» γίνεται και στον 1ο όμιλο Σλάβια Πράγας-Αστάνα και στον 8ο Ερυθρός Αστέρας-Κολονία, ενώ ανοίχτή παραμένει η πρόκριση και στον 3ο (η Μπασάκσεχιρ υπερτερεί της Λουντογκόρετς σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας) και στον 9ο (η Μαρσέιγ χρειάζεται έναν βαθμό). Πολλά τα σενάρια στον 6ο όπου κινδυνεύει να μείνει εκτός ακόμα κι η πρωτοπόρος Σερίφ, καθώς η Κοπεγχάγη «έχει» την ισοβαθμία ενώ η Λοκομοτίβ παίζει με την αδιάφορη Ζλιν.

Θυμίζουμε ότι στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δύο πρώτοι των 12 ομίλων και μαζί με τις 8 ομάδες που πήραν την 3η θέση στους αντίστοιχους του Champions League, συγκροτούν το γκρουπ των «32». Η κλήρωση θα γίνει την Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου, όπου οι 12 ισχυροί θα είναι οι 12 πρώτοι των ομίλων συν οι τέσσερις καλύτεροι από το Champions League. Δεν γίνεται να κληρωθούν μεταξύ τους ομάδες από την ίδια ηπειρωτική συνομοσπονδία ή όσες ήταν στον ίδιο όμιλο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων (ώρα έναρξης 20:00 για τους ομίλους 1-6 και 22:05 για τους 7-12):

1ος Όμιλος
Βιγιαρεάλ – Μακάμπι Τελ Αβίβ
Σλάβια Πράγας – Αστάνα

Η Βαθμολογία
Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 11 (10-5) -ΦΑΣΗ «32»
Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 8 (6-5)
Αστάνα (Καζακστάν) 7 (9-7)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 1 (0-8)

2ος Όμιλος
Ντιναμό Κιέβου – Παρτιζάν
Γιουνγκ Μπόις – Σκεντέρμπεου

Η Βαθμολογία
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 10 (11-8) -ΦΑΣΗ «32»
Παρτιζάν (Σερβία) 8 (7-5) -ΦΑΣΗ «32»
——————————————–
Σκεντέρμπεου (Αλβανία) 5 (5-8)
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 3 (5-7)

3ος Όμιλος
Χόφενχαϊμ – Λουντογκόρετς
Μπασάκσεχιρ – Μπράγκα

Η Βαθμολογία
Μπράγκα (Πορτογαλία) 10 (8-6) -ΦΑΣΗ «32»
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 8 (6-4)
Μπασάκσεχιρ (Τουρκία) 5 (5-7)
———————————————
Χόφενχαϊμ (Γερμανία) 4 (7-9)

4ος Όμιλος
Αούστρια Βιένης – ΑΕΚ
Ριέκα – Μίλαν

Η Βαθμολογία
Μίλαν (Ιταλία) 11 (13-4) -ΦΑΣΗ «32»
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 7 (6-5)
Αούστρια Βιένης (Αυστρία) 4 (9-16)
———————————————
Ριέκα (Κροατία) 4 (9-12)

5ος Όμιλος
Αταλάντα – Λιόν
Απόλλων Λεμεσού – Εβερτον

Η Βαθμολογία
Αταλάντα (Ιταλία) 11 (13-4) -ΦΑΣΗ «32»
Λιόν (Γαλλία) 11 (11-3) -ΦΑΣΗ «32»
——————————————–
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) 3 (5-11)
Έβερτον (Αγγλία) 1 (4-15)

6ος Όμιλος
Ζλιν – Λοκομοτίβ Μόσχας
Κοπεγχάγη – Σερίφ Τιράσπολ

Η Βαθμολογία
Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία) 9 (4-2)
Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία) 8 (7-4)
Κοπεγχάγη (Δανία) 6 (5-3)
———————————————-
Ζλιν (Τσεχία) 2 (1-8)

7ος Όμιλος
Χαποέλ Μπέρ Σεβά – Πλζεν
Στεάουα – Λουγκάνο

Η Βαθμολογία
Στεάουα (Ρουμανία) 10 (8-5) -ΦΑΣΗ «32»
Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 9 (11-8) -ΦΑΣΗ «32»
——————————————–
Λουγκάνο (Ελβετία) 6 (7-10)
Χάποελ Μπερ-Σέβα (Ισραήλ) 4 (5-8)

8ος Όμιλος
Ερυθρός Αστέρας – Κολονία
Αρσεναλ – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ

Η Βαθμολογία
Αρσεναλ 10 (8-4) -ΦΑΣΗ «32»
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) 6 (2-2)
Κολονία (Γερμανία) 6 (7-7)
ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (Λευκορωσία) 5 (6-10)

9ος Όμιλος
Μαρσέιγ – Σάλτσμπουργκ
Γκιμαράες – Κονιασπόρ

Η Βαθμολογία
Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 11 (7-1) -ΦΑΣΗ «32»
Μαρσέιγ (Γαλλία) 7 (4-4)
Κόνιασπορ (Τουρκία) 5 (3-5)
Γκιμαράες (Πορτογαλία) 4 (4-8)

10ος Όμιλος
Ζορία Λουγκάνσκ – Αθλέτικ Μπιλμπάο
Χέρτα Βερολίνου – Εστερσουντ

Η Βαθμολογία
Έστερσουντ (Σουηδία) 10 (7-3) -ΦΑΣΗ «32»
Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία) 8 (6-5)
Ζόρια Λουγκάνσκ (Ουκρανία) 6 (3-7)
Χέρτα Βερολίνου (Γερμανία) 4 (5-6)

11ος Όμιλος
Ζούλτε Βάρεγκεμ – Λάτσιο
Φίτεσε – Νις

Η Βαθμολογία
Λάτσιο (Ιταλία) 13 (10-4) -ΦΑΣΗ «32»
Νις (Γαλλία) 9 (12-6) -ΦΑΣΗ «32»
Ζούλτε Βάρεγκεμ (Βέλγιο) 4 (5-11)
Φίτεσε (Ολλανδία) 2 (4-10)

12ος Όμιλος
Βαρντάρ – Ρόζενμποργκ
Σοσιεδάδ – Ζενίτ Αγ.Πετρ.

Η Βαθμολογία
Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία) 13 (14-4) -ΦΑΣΗ «32»
Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία) 12 (15-3) -ΦΑΣΗ «32»
Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) 4 (5-10)
Βαρντάρ Σκοπίων (ΠΓΔΜ) 0 (2-19)

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ