Σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος πέτυχε ο Απόλλων Λάρισας που επικράτησε για την 6η αγωνιστική με 1-0 κόντρα στον Αιγινιακό στο στάδιο Αλκαζάρ, με τους «κυανόλευκους» να παίζουν για περισσότερο από μισή ώρα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Χρήστος Αγρόδημος στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ενώ για τους γηπεδούχους «θυσιάστηκε» ο Παϊτέρης που για να κρατήσει την εστία του ανέπαφη είδε την κόκκινη κάρτα καθώς έδιωξε τη μπάλα έξω από την περιοχή πριν το «κρεμάσει» ο Γκατζολάρι.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας, με τον Τσιλούλη να χάνει τις πρώτες ευκαιρίες στο παιχνίδι. Ο ρυθμός του αγώνα άλλωστε δεν ήταν τόσο καλός με το γκολ του Αγρόδημου να είναι… βάλσαμο.

Πάντως αν και ο Αιγινιακός αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω για περισσότερο από μισή ώρα, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν πίεση μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα κι έτσι δίκαια πανηγύρισαν τη νίκη.

Ο Τσιλούλης τις ευκαιρίες σε κακό ματς

Τη νίκη που θα τον έβαζε και πάλι στο δρόμο την επιτυχιών έψαχνε ο Απόλλωνα Λάρισας. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 7′ όταν ο Μαυριάς από τον άξονα κι έξω από την περιοχή βρήκε το χώρο το σουτ όμως σταμάτησε στην αγκαλιά του Τόλιου.

Οι «κυανόλευκοι» σε ένα μέτριο παιχνίδι απείλησαν ξανά στο 16ο λεπτό. Ο Χατζής με κάθετη πάσα από το κέντρο βρήκε τον Τσιλούλη που κράτησε όμως τη μπάλα περισσότερο από όσο έπρεπε και μέσα από τη περιοχή απέναντι από τον Τόλιο είδε τον τερματοφύλακα να βγαίνει νικητής και να διώχνει με τα πόδια.

Στο 24′ ο ίδιος παίκτης είχε νέα χαμένη ευκαιρία. Ο Σκούπρα έκανε τη συρτή σέντρα από δεξιά στο πρώτο δοκάρι, ο Τσιλούλης με προβολή προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Τόλιος κατάφερε να μπλοκάρει ξανά.

Παραλίγο να πληρώσει το λάθος του

Ο Αιγινιακός που έψαχνε να εκμεταλλευθεί κάποιο λάθος της λαρισινής ομάδας, ανησύχησε τους γηπεδούχους για πρώτη φορά στο 28′ όταν ο Ανδρέου έχασε τη μπάλα στο κέντρο από τον Σοφιάνη, αλλά ο αμυντικός κατάφερε να τον προλάβει πριν ολοκληρώσει την προσπάθειά του στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Απόλλων Λάρισας στο 44′ απείλησε ξανά με τον Μαυριά να δοκιμάζει ένα σουτ από την κορυφή της περιοχής και αριστερά, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων.

Λυτρώθηκε πριν το ημίχρονο

Τελικά το γκολ ήρθε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σκούπρα έκανε τη σέντρα από δεξιά, οι αμυντικοί του Αιγινιακού απομάκρυναν τη μπάλα έξω όμως από τη περιοχή περίμενε ο Αγρόδημος που με τη μία έστειλε τη μπάλα στο δεξί παράθυρο του Τόλιου για το 1-0.

Έμεινε με δέκα ο Απόλλωνας

Στραβά ξεκίνησε το ματς για τον Απόλλωνα όμως στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γκατζολάρι στο 56′ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση εκμεταλλευόμενος και το γλίστρημα του Αγρόδημου, ο Παϊτέρης έκανε την έξοδο και πριν τον κρεμάσει ο παίκτης του Αιγινιακού έδιωξε τη μπάλα με τα χέρια με τον διαιτητή να του δείχνει την κόκκινη κάρτα.

Ο Νίκος Θεοδοσιάδης βλέποντας την ομάδα του με δέκα παίκτες και δίχως τερματοφύλακα, πέρασε τον Φιρινίδη στη θέση του Μαυριά. Μάλιστα οι γηπεδούχοι στο 59′ είδαν την εκτέλεση φάουλ του Ζούρκου να περνά μερικά εκατοστά πάνω από την εστία του Απόλλωνα.

Μετά τα λεπτά προσαρμογής που χρειάστηκαν οι παίκτες του Απόλλωνα, στο 72′ ο Σκούπρα απείλησε ξανά την εστία του Αιγινιακού. Ο παίκτης των γηπεδούχων έφτασε έξω από τη περιοχή, δοκίμασε και το σουτ με τη μπάλα να σταματά στην αγκαλιά του Τόλιου.

Οι γηπεδούχοι έχοντας το υπέρ τους αποτέλεσμα προσπάθησαν να διαφυλάξουν τα νώτα τους δίχως να απειληθούν ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα στο 82′ ο Απόλλωνας θα μπορούσε να πετύχει ακόμα ένα γκολ όταν ο Καρακατσάνης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Παπαζαχαρίας με γυριστό σουτ είδε τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει σε νέο κόρνερ.

Παρά την προσπάθεια του Αιγινιακού, ο Απόλλωνας στο τέλος κατάφερε να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο τρίποντο και να δει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Κίτρινες κάρτες: 40′ Αγρόδημος, 90+3′ Φιρινίδης/33′ Ζούρκος, 55′ Ανδρικόπουλος.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου, Αγρόδημος, Μαυριάς (58′ Φιρινίδης), Σαχινίδης (88′ Ιορδανίδης), Τσιλούλης (71′ Καρακατσάνης), Χατζής.

Στον πάγκο έμειναν: Λαμπρόπουλος, Σουλίδης, Ιβανίδης, Βουτσιάς.

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Τοπαλίδης (30′ λ.τ. Αντωνιάδης), Γιατζιτσόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Πολύζος (67′ Φουρτζίου), Γκατζολάρι, Ζούρκος, Σοφιάνης, Τσολακίδης (46′ Ανδρικόπουλος), Παπαδόπουλος.

Στον πάγκο έμειναν: Καραγκιόζης, Καρακώστας, Προσκυνητόπουλος, Λεφίδης.

Διαιτητής: Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής). Βοηθοί: Φαρμάκης, Οικονόμου (Δυτ. Αττικής).
4ος: Μπλούνας (Φθιώτιδας).