Ο Γυμναστικός Λάρισας Φάρος ηττήθηκε 70-89 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της BasketLeague στο κλειστό της Νεάπολης ενάντια στο Ρέθυμνο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Γυμναστικός πληγώθηκε από τις επιλογές στην επίθεση οι οποίες οδήγησαν σε εύκολους αιφνιδιασμούς για το Ρέθυμνο που πέτυχε 10 πόντους στον τομέα αυτό. Οι «πράσινοι» βρήκαν απάντηση από τον πάγκο έχοντας πετύχει 24 πόντους από τους παίκτες που δεν ξεκίνησαν το ματς με τον Παπαμακάριο και τον Γουέαρ να ξεχωρίζουν από την περιφέρεια, ενώ πολύτιμες λύσεις στο αμυντικό ριμπάουντ έδωσε ο Παπαντωνίου.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι είχε την ίδια εικόνα πλην της συγκλονιστικής εμφάνισης των «πρασίνων» στις αρχές της 4ης περιόδου που έφτασαν το ματς στους 6. Ωστόσο ο κορυφαίος στον αγώνα Γκούντγουιν που σημείωσε 26 πόντους και ο Μούντι με 19 ήταν καθοριστικοί στην αναμέτρηση και έδωσαν τη νίκη στους Κρητικούς.

Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος ξεκίνησε το ματς με τους  Γουέαρ, Ντρέιπερ, Μουράτο, Σάφτεναρ και Γκάλογουεϊ ενώ ο κ. Βετούλας με τους Γκούντγουιν, Μούντι, Λι, Γιαννόπουλο και Άρμστεντ.

Ο Γκούντγουιν με 6 πόντους συνεχόμενους πήγε τη διαφορά στο 1-6 με τον Γουέαρ να μειώνει σε 3-6 στο ξεκίνημα τους ματς με τις δύο ομάδες να ξεκινούν επιθετικά το ματς. Ο Μούντι με 4 συνεχόμενους πόντους (2/2 και λέι απ) στη συνέχεια πήγε και τη διαφορά στο 3-10 με τον Παπαντωνίου που μπήκε εσπευσμένα στη θέση του Γκάλογουεϊ να φτάνει το ματς στο 5-10, 6′ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Με το σκορ στο 7-16 στα μισά του δεκαλέπτου ο Σκουρτόπουλος κάλεσε εσπευσμένα σε τάιμ άουτ τους παίκτες του με σκοπό να του… αφυπνίσει αφού η αρχή ήταν κάκιστη για τον Γυμναστικό που δέχτηκε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό τα οποία προήλθαν από αρκετές λάθος επιλογές.

Η είσοδος του Διαμαντάκου στη γραμμή των ψηλών βελτίωσε την κατάσταση κάτω από τη μπασκέτα (στους τομείς ριμπάουντ και άμυνα) και ένα τρίποντο του «ζεστού» Παπαμακάριου πήγε το ματς στο 12-18, 3′ πριν τη λήξη. Ο Γκουντγουιν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ενώ ο Παπαμακάριος και ο Διαμαντάκος μείωσαν τη διαφορά, για να κάνει το 15-24 ο Γιαννόπουλος με σουτ από μέση απόσταση στο 9′.  Παπαμακάριος και Μουράτος πήγαν το σκορ στο 19-24 για να κάνει το 19-26 και πάλι ο Γιαννόπουλος από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Οι δύο ομάδες τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-28 με τον Παπαμακάριο να κάνει το 2/2 από την περιφέρεια (τρίποντο).

Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν στο 12′ είχε προβάδισμα 7 πόντων (25-33) οδηγούμενο από τον Αρμστεντ.

Η διαφορά είχε διψήφιο νούμερο (27-37) με τον Άρμστεντ να πετυχαίνει 9 πόντους στο παιχνίδι στο 15′. Ο Σάφτεναρ μείωσε αλλά Ντάνιελς κράτησε το διψήφιο νούμερο για το 29-39, ενώ ο ίδιος παίκτης από την γραμμή των βολών έδωσε μεγαλύτερο προβάδισμα στο Ρέθυμνο (29-41). Ο Μουράτος κράτησε ζωντανό τον Γυμναστικό με τρίποντο για το 32-41 στο 16′, ενώ ο Γουέαρ με μία προσωπική ενέργεια έκανε το γκολ-φάουλ φτάνοντας το ματς στο 35-41 δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Γκούντγουιν μετά από ώρα έγραψε ακόμη δύο πόντους σήμερα, με τον Διαμαντάκο να μειώνει σε 37-43. Ο Γιαννόπουλος με δύο βολές έδωσε και πάλι προβάδισμα 8 πόντων στο Ρέθυμνο όμως με ένα παλικαρίσιο καλάθι ο Γουέαρ μείωσε τη διαφορά στους 6 πόντους 19 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Παρόλα αυτά σε νεκρό χρόνο ο Γκουντγουιν έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στο Ρέθυμνο (39-47) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με το Ρέθυμνο να είναι αποτελεσματικό στην πιεστική άμυνα του Γυμναστικού Λάρισας Φάρου μέχρι τα μισά της περιόδου όταν και το σκορ ήταν στο 47-57. Ο Γκούντγουιν συνέχισε να είναι ασταμάτητος κόντρα στον Σάφτεναρ φτάνοντας στους 17 πόντους ενώ ο Άρμστεντ με 11 πόντους έδινε τις λύσεις από την περιφέρεια. Άρμστεντ και Μούντι πήγαν το ματς στο 47-61 στο 28′, με τον Μούντι και πάλι είναι εύστοχος από την γραμμή της φιλανθρωπίας για το 47-63. Ο Παπαντωνίου έδωσε πνοή με τρίποντο για το 50-63 όμως η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ μιας και οι Γκούντγουιν με 2 πόντους και ο Λι με σουτ από μέση απόσταση έφτασαν το ματς στη μεγαλύτερη διαφορά (50-67) των 17 πόντων στο 29′. Το τρίποντο του Γουέαρ για το 53-67 έδωσε ψυχολογία για τους «πράσινους» που είχαν μία πολύ μεγάλη διαφορά να ξεπεράσουν.

Με ένα σερί 8-0 ο Γυμναστικός ΄ξεκίνησε την αντεπίθεση του στο τελευταίο δεκάλεπτο με μπροστάρηδες τους Παπαμακάριο-Διαμαντάκο έφτασαν το σκορ στο 65-71. Ωστόσο στα κρίσιμα σημεία «μίλησαν» και πάλι οι Μούντι και Γκούντγουιν που σήμερα ήταν εξαιρετικοί. Με 4 λεπτά για την λήξη του αγώνα το σκορ πήγε στο 66-80 και τα πάντα έδειχναν να έχουν κριθεί.  Εν τέλει το ματς έληξε στους 19 πόντους (μεγαλύτερη διαφορά) με τον Γυμναστικό να ηττάται στην έδρα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 39-47, 53-67, 70-89.

Γυμναστικός Λάρισας Φάρος (Σκουρτόπουλος): Γουέαρ 12 (1), Ντρέιπερ, Μουράτος 6 (1), Σάφτεναρ 2, Γκάλογουεϊ 4, Μαραγκός 8, Διαμαντάκος 12, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Παπαντωνίου 13 (1), Παπαμακάριος 13 (3), Στυλιανού.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουιν 26 (1), Μούντι 19 (3), Λι 9, Γιαννόπουλος 8, Άρμστεντ 11 (1), Ντάνιελς 9 (1), Κώττας, Χριστοδούλου 5 (1), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Στεφανίδης 2.