Δεν κατάφερε να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο η ομάδα Νέων της ΑΕΛ, που αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με το αντίστοιχο τμήμα της Κασσιόπης στο νησί των Φαιάκων.

Παιχνίδι που πέρασε από «χίλια κύματα» μέχρι να διεξαχθεί καθώς προηγήθηκε μία αναβολή, αλλά και μία αλλαγή της τέλεσης του αγώνα για να οριστεί για σήμερα. Φυσικά μετά και την έντονη βροχόπτωση που έπληξε την Κέρκυρα, οι αθλητικές εγκαταστάσεις της ΕΠΣ Κέρκυρας δεν ήταν και οι καλύτερες για να διεξαχθεί το παιχνίδι.

Στο αγώνα η ΑΕΛ που έδειξε σημάδια βελτίωσης σε σχέση με τα πρώτα παιχνίδια της σεζόν, έμεινε πίσω στο σκορ και κόντρα στη ροή του αγώνα στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά δέκα λεπτά πριν τη λήξη ο Νούσιος κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 1-1. Μάλιστα το συγκρότημα του Μίλτου Ζιάκα, θα μπορούσε να φύγει και με το τρίποντο αν στη λήξη της αναμέτρησης το απευθείας φάουλ του Δερμιτζάκη έβρισκε τον στόχο.

Με αυτό το βαθμό αυτό η ΑΕΛ παρέμεινε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με τρεις βαθμούς, ψάχνοντας ακόμα τη νίκη που θα την ανεβάσει στη βαθμολογία.

Η σύνθεση:

ΑΕΛ (Μίλτος Ζιάκας): Σακοράφας, Πλατάνας, Κυρμιτζής, Βαφειάδης, Καλούσης, Μπικάνος, Καραθάνος, Νούσιος, Μακρής (78′ λ.τ. Μασούρας), Γαλεάδης (62′ Γκαλγκανόπουλος), Μορφάκης (72′ Καραλής).