Το κοντέρ έγραφε 4 Οκτωβρίου 2007. 10 χρόνια πριν. Ημερομηνία που άπαντες στην ΑΕΛ εκείνη την περίοδο ήθελαν να μείνει βαθιά χαραγμένη στους φιλάθλους της και κατ’ επέκταση αυτή η ημερομηνία να γραφεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία της ομάδας. Κι έτσι έγινε.

Η ΑΕΛ συστήθηκε ξανά σε όλη την Ευρώπη ως μια ομάδα που μπορεί να ανταγωνιστεί σε ρυθμό, κατοχή μπάλας και ποιότητα μία Αγγλική ομάδα που εκείνη την περίοδο θεωρούνταν ως ανερχόμενη δύναμη. Η ΑΕΛ κερδίζει με μυθική εμφάνιση στο Πανθεσσαλικό κερδίζει με 2-0 με γκολ των Μπακαγιόκο και Κλέιτον για τα προκριματικά του UEFA. Και η ρεβάνς στο Ίγουντ Παρκ.

Στο γήπεδο που οι Άγγλοι έγραφαν για έναν επερχόμενο διασυρμό της ΑΕΛ, η αρμάδα του Γιώργου Δώνη μόνο γι’ αυτό το λόγο δεν ταξίδεψε ως εκεί. Και φυσικά δεν πήγε μόνη της. Οι φίλαθλοι της έστησαν ένα σχετικό πάρτι στις κερκίδες του γηπέδου όπου όλοι τους κοιτούσαν με δέος.

Το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ ήρθε νωρίς και ευνόησε αφάνταστα το έργο της ΑΕΛ. Στο 17′ ο Σίλβα Κλέιτον ο οποίος πέρασε με όμορφη ντρίπλα τον αντίπαλο του και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 35′ Ντάρμπισαϊρ εκτέλεσε πέναλτι, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ απέκρουσε όμως δόθηκε επανάληψη. Στο δεύτερο πέναλτι ο Ντάρμπισαϊρ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Γουόρνοκ, μετά από σέντρα ακριβείας του Μπέντλεϊ και μονοκόμματο σουτ σκόραρε στο 51ο λεπτό κάνοντας το τελικό 2-1.

Η συνέχεια γνωστή. Η ΑΕΛ αμύνθηκε μεν, αλλά δεν «ταμπουρώθηκε» πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εκτός έδρας εμφανίσεις ελληνικής ομάδας στην Αγγλία.

Μπλάκμπερν (Μαρκ Χιουζ): Φρίντελ, Μοκοένα (62΄ Πέντερσεν), Σαμπά, Έμερτον, Όιερ, Ουόρνοκ, Νταν (78΄ Σάβιτζ), Τουγκάι, Μπέντλεϊ, Σάντα Κρουζ, Ντάρμπισιρ (68΄ ΜακΚάρθι).

ΑΕΛ (Γιώργος Δώνης): Κοτσόλης, Γκαλίτσιος, Νταμπίζας, Φέρστερ, Κατσιαρός, Κυριακίδης, Φωτάκης, Σαρμιέντο, Αλεξάνδρου (56΄ Κώτσιος), Κλέιτον (78΄ Καλαντζής), Μπακαγιόκο (90΄ Γκίκας).