Η ΑΕΛ ηττήθηκε στο Αλκαζάρ με 0-2 για τους «16» του Κυπέλλου Γυναικών από τις Ελπίδες μετά από ένα μαραθώνιο παιχνίδι που οδηγήθηκε στην παράταση (0-0 στην κανονική διάρκεια) και την ομάδα της Καρδίτσας που είχε πιο θετική παρουσία στο παιχνίδι να καταφέρνει να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά. Η κορυφαία του αγώνα, Μπεντακούρτ (112′) έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα των Ελπίδων ενώ η Παλαμά στο 117′ επισφράγισε τη νίκη για την ομάδα της Καρδίτσας.

Η ΑΕΛ «κλείνει» μία θετική σεζόν φέτος παρά τον αποκλεισμό καθώς στην πρώτη χρονιά στην μεγάλη κατηγορία κατάφερε να τερματίσει στην 4η θέση της βαθμολογίας στην Α’ Εθνική Γυναικών ενώ και η πορεία του Κυπέλλου κρίνεται θετική καθώς οι «βυσσινί» έδωσαν όλες τους δυνάμεις και πήραν σημαντικά μαθήματα σήμερα ενόψει της νέας περιόδου.

Μπήκαν καλύτερα οι Ελπίδες στο πρώτο ημίχρονο όπου είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Αυτό όμως δεν συνέβη αφού είτε η Νάση, είτε η αμυντική λειτουργία της ΑΕΛ λειτούργησαν σωστά στο ανασταλτικό κομμάτι. Παράλληλα οι γηπεδούχες είχαν τις στιγμές τους στο πρώτο ημίχρονο μετά το 25′ όταν και ανέβασαν την απόδοση τους όμως στην τελική προσπάθεια δεν μπήκε το τέρμα.

Κακό παιχνίδι στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με τις Ελπίδες Καρδίτσας και πάλι να έχουν τις ευκαιρίες και την ΑΕΛ να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Οι φιλοξενούμενες είχαν τουλάχιστον τρεις καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ όμως αυτό δεν έγινε με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στο ημίωρο της παράτασης.

Στην παράταση οι Ελπίδες κατάφεραν να μετουσιώσουν σε τέρματα τις πολλές ευκαιρίες που είχαν στον αγώνα και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Άρης σε αγώνα εκτός έδρας για τους «8» του Κυπέλλου Γυναικών.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν και κλασική ευκαιρία για τις φιλοξενούμενες. Στο 8′ η Βιολάρι επωφελήθηκε από τις κόντρες και από πλάγια θέση με εξουδετερωμένη τη Νάση αστόχησε με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Η ΑΕΛ απάντησε με στημένη φάση όταν το καλοτραβηγμένο φάουλ της Λόγου στο 10′ βρήκε την Χριστοφορίδη που με κεφαλιά δεν κατάφερε να βρει εστία.

Οι Ελπίδες Καρδίτσας είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν τέρμα στο 15′ όταν η Μπεντακούρτ με ατομική προσπάθεια έκανε άνω κάτω την αριστερά πλευρά των «βυσσινί», στη συνέχεια η Κολομβιανή μεσοεπιθετικός έκανε τη σέντρα, η Βιολάρι πήρε την κεφαλιά, η Νάση απέκρουσε όμως η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά καταλήγοντας στο οριζόντιο δοκάρι και πάνω στη γραμμή η Γκατζογιάννη έδιωξε τη μπάλα και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν την πίεση και στο 17′ το σουτ της Μπεντακούρτ μπλόκαρε η τερματοφύλακας και διεθνής με την Εθνική Ελλάδος Νάση.

Στο  19′ η ΑΕΛ έφτασε κοντά στο γκολ με την Χριστοφορίδη να εκτελεί γρήγορα το πλάγιο για την Λόγου, αυτή μπήκε από δεξιά στην περιοχή και γύρισε παράλληλα τη μπάλα με την  Σπυροπούλου να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως η Καρντόσο ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 24′ το απευθείας φάουλ της Μπεντακούρτ δεν ανησύχησε τη Νάση που μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με ένα αδύναμο σουτ της Πουρλιώτη στο 44′ απο απόσταση που κατέληξε άουτ.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας και κατ’ επέκταση αυτό επηρέασε και την εικόνα του παιχνιδιού.

Στο 62′ πάντως, η Βιολάρι έχασε την τρίτη της ευκαιρία στον αγώνα! Η Μπεντακούρτ και πάλι κινήθηκε πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή της ΑΕΛ από αριστερά, έσπασε στην Βιολάρι και αυτή από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά της Νάση.

Στο 68′ και πάλι οι φιλοξενούμενες με πρωταγωνίστρια την Κολομβιανή Μπεντακούρτ που μπήκε στην περιοχή, σούταρε, όμως η Σωτηριάδη, ανέκοψε την προσπάθεια της χάρις την σωστή της τοποθέτηση.

Η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 75′ όταν έκανε το λάθος η τερματοφύλακας Καρντόσο, η Χριστοφορίδη έγινε αποδέκτης της μπάλας στη μεγάλη περιοχή, όμως η Κολομβιανή τερματοφύλακας μπλόκαρε τη μπάλα και διόρθωσε το αρχικό της σφάλμα.

Οι Ελπίδες Καρδίτσας συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο χαμένων ευκαιριών στο 79′ όταν η σέντρα της Ζντράβκοβιτς βρήκε Μπεντακούρτ στην περιοχή, η μεσοεπιθετικός των φιλοξενούμενων πήρε την κεφαλιά όμως η Νάση με εξαιρετική επέμβαση εξ’ επαφής κράτησε το μηδέν.

Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ στο 88′ και λίγο πριν λήξη η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού όταν η διεθνής Χριστίνα Κόλλια σούταρε εκτός περιοχής όμως η Καρντόσο με εξαιρετική επέμβαση έστειλε τη μπάλα με κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού δεν έληξε κάτι με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο ημίωρο της παράτασης αφού το 0-0 δεν ανέδειξε νικητή.

Στην παράταση συνέχισε την πίεση η ομάδα των Ελπίδων και στο 94′ η Παλαμά εκτέλεσε το φάουλ η Μισιρλή πήρε την κεφαλιά όμως η Νάση και πάλι μπλόκαρε τη μπάλα.

Για μία ακόμη φορά βρέθηκε κοντά στο γκολ η ομάδα των Ελπίδων Καρδίτσας όταν στο 102′ μετά από φάουλ της Καρντόσο, η Κοντού πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας, η Γκατζογιάννη όμως απομάκρυνσε σωστά τη μπάλα. Αξίζει να σημειωθεί πως πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης οι Ελπίδες ζήτησαν πέναλτι όμως ο διαιτητής Ρούσσης δεν σφύριξε κάτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης κρίθηκε το ματς με τις Ελπίδες να σκοράρουν δις. Στο 112′ η Μπεντακούρτ εκμεταλλεύτηκε την λάθος απομάκρυνση της Νάση, η Κολομβιανή κοντρόλαρε τη μπάλα και σούταρε προ κενής εστίας για να κάνει το 0-1.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 117′ όταν μετά από φάουλ της Μπεντακούρτ, η Παλαμά με έξυπνο πλασέ με το δεξί «κρέμασε» τη Νάση και διαμόρφωσε το 0-2.

Λίγο πριν τη λήξη η ΑΕΛ είχε ευκαιρία με την Σρετένοβιτς μέσα από την μεγάλη περιοχή όμως οι αμυντικοί της Καρδίτσας απομάκρυναν το σουτ τις μεσοεπιθετικού των «βυσσινί».

ΑΕΛ (Νίκος Γκαλίτσιος): Νάση, Κούκου (86′ Τσούκα), Γαγάρα, Γκατζογιάννη, Σωτηριάδη, Πουρλιώτη, Κόλλια, Χριστοφορίδη, Σρετένοβιτς, Λόγου, Σπυροπούλου (60′ Σακελλάρη)

Ελπίδες Καρδίτσας (Δημήτρης Κουτσονάσιος) : Καρντόσο, Σίμου, Αλεξίου, Κόντου, Λιάκου, Ζντράβκοβιτς, Βιολάρι, Παλαμά, Δρόσου(46′ Μισιρλή), Μπεντακούρτ, Γιάννου (80′ Καραμήτρου)

Διαιτητής: Ρούσης (Θεσσαλίας). Βοηθοί: Σακκάς, Διαμαντάρα (Θεσσαλίας).