Η ΑΕΛ ηττήθηκε με 71-65 από τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Α2 μπάσκετ Ανδρών καταφέρνοντας να χάσει το προβάδισμα που απέκτησε στις αρχές της 4ης περιόδου κόντρα σε έναν ποιοτικό αντίπαλο. Οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου έκλεψαν τις εντυπώσεις του παιχνιδιού καθώς έπεσαν μαχόμενοι από τον δεύτερο της βαθμολογίας και μάλιστα εκτός έδρας έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Θορστέινσον και Τσιλούλη, με τον Αγγελακόπουλο και τον Γκαγκαλούδη να κάνουν την διαφορά από την άλλη πλευρά.

Oι «βυσσινί» ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν μπροστά με 14-12, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκαν να χάνουν με 33-31 με τις δύο ομάδες να αλλάζουν τα ηνία στο σκοράρισμα.

Ο Ηρακλής πάτησε «γκάζι» στο τρίτο όπου βρέθηκε και στο +10 (41-31), όμως η ΑΕΛ δεν παρέδωσε τα όπλα και μείωσε άμεσα στην διαφορά με τους 20 πόντους που πέτυχε για το 55-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ κατάφερε να προηγηθεί 57-59 στο 33′ όμως στη συνέχεια ένα καθοριστικό τρίποντο του Γκαγκαλούδη ήταν αυτό που σε συνδυασμό με την καλή άμυνα και τις… λεπτομέρειες που χάρισε τη νίκη στο «Γηραιό» με 71-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 33-31, 55-51, 71-65.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 20 (2), Γιαννακίδης 3 (1), Τότσιος 6, Ονάσογλου 4, Δέσπος 4, Χρυσόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 12 (2), Ρουτκάουσκας 6, Χείλαρης 9 (1), Καλαϊτζίδης 3 (1).

ΑΕΛ (Αβράμ Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης, Σταμπουλής, Παπαχρήστος 4, Δεληγεώργης 9, Πολίτης 9 (1), Τσιλούλης 14 (1), Μαλτέσιος 4, Τσούτσος 11 (3), Θορστέισον 14.