Την ήττα γνώρισε η ΑΕΛ στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο με 86-60. Οι «βυσσινί» του Αβραάμ Παπαδόπουλου δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας και θα επιστρέψουν από την Αθήνα με μόλις ένα βαθμό.

Η ΑΕΛ κατάφερε να αντέξει στην μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με ισοπαλία (24-24), ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να χάνουν με έξι πόντους (44-38).

Ο Πανιώνιος όμως δεν ρίσκαρε κι ανεβάζοντας την απόδοσή του κατάφερε να «κλείσε» το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (61-51), ενώ οι «κυανέρυθροι» ήταν ισοπεδωτικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ΑΕΛ να καταφέρνει να πετύχει μόλις 9 (!) πόντους και να χάσει με μία διαφορά 26 πόντων.

Δεκάλεπτα: 24-24, 44-38, 61-51, 86-60.

Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 11, Νοέας 5, Νικολακόπουλος 3 (1), Σακελλαρίου 6, Καρύδας 12 (1), Μίχαλος, Μπιλλής 16 (4), Ματαλών 8 (2), Μελισσαράτος 8, Δημητριάδης 13 (1).

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης, Καρατάσιος, Σταμπουλής 4, Παπαχρήστος 3, Δεληγεώργης 12, Πολίτης 13 (3), Φιλιππόπουλος, Τσιλούλης, Μαλτέσιος 4, Κούβελας, Τσούτσος 11 (3), Θορστέινσον 13.