Την ήττα γνώρισα η ΑΕΛ Κ20 από την αντίστοιχη ομάδα του Παναιτωλικού με 2-1 στο γήπεδο των Γόννων. Οι «βυσσινί» του Μίλτου Ζιάκα μετά την αγωνιστική απραξία της περασμένης εβδομάδας (αναβλήθηκε το παιχνίδι με τον Πανιώνιο) δεν κατάφεραν να «γευτούν» τη νίκη παρά την προσπάθεια των παικτών της ΑΕΛ. Έτσι το τρίποντο αγνοείται από τις 4 Ιανουαρίου και τη νίκη επί της Βέροιας στο στάδιο Αλκαζάρ.

Στα αγωνιστικά οι ΑΕΛ χρησιμοποιήσει και πάλι παίκτες γεννημένους το 1996, με τον Μασούρα να επιστρέφει στην εντεκάδα της Κ20, ενώ πρώτη συμμετοχή στην ομάδα αυτή και για τον Τζέιμς Ευμορφίδη.

Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός πως προσπάθησαν να ελέγξουν τον αγώνα από την αρχή βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο τέρματα των φιλοξενούμενων από τον Νταλακούρα (31′, 43′). Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ πίεσε για την ισοφάριση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Καραλούλη στο 55′.

Να σημειωθεί πως την αναμέτρηση της ΑΕΛ παρακολούθησαν και ο Πάμπλο Γκαγιέχο, αλλά και Λελογκονόλο Μασαλέσα, μαζί με τον τραυματία Μακρή και τον Τζέκα από τις κερκίδες του γηπέδου.

Η ΑΕΛ τα σουτ…

Το συγκρότημα του Μίλτου Ζιάκα ήταν αυτό που προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες της ΑΕΛ πάντως να αντιμετωπίζουν και τον δύσκολο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των Γόννων. Στο 12′ ο Μασούρας μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, έκανε και την παράλληλη σέντρα, αλλά ο Καραλούλης καθυστέρησε να σουτάρει με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυντικών.

Πέντε λεπτά μετά οι δύο παίκτες πρωταγωνίστησαν σε ακόμα μία φάση. Ο Μασούρας και πάλι από τα δεξιά πραγματοποιήσε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο αρχηγός των «βυσσινί» οριζοντιώθηκε και δοκίμασε το γυριστό σουτ, με τη μπάλα όμως να περνά δίπλα από την εστία του Σταματόπουλου.

Ο Παναιτωλικός τα γκολ

Οι φιλοξενούμενοι από εκεί και έπειτα ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να προηγηθούν στο ματς. Πριν γίνει αυτό, απείλησαν στο 25′ όταν ο Νταλακούρας με κάθετη πάσα έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Τσιγγάρα, αλλά ο Παϊτέρης είδε τον παίκτη του Παναιτωλικού να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Δεν συνέβει το ίδιο όμως και λίγα λεπτά αργότερα. Στο 31′ ο Νταλακούρας επέλεξε να σουτάρει έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνιά του Παϊτέρη που δεν κατάφερε να αποκρούσει για το 0-1.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους «βυσσινί» λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Ο Τσιγγαράς στο 43′ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να «σφυρίζει» την παράβαση και να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νταλακούρας που εκτέλεσε στη δεξιά γωνία, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να βρίσκει τη μπάλα, αλλά να μην μπορεί να αποτρέψει το 0-2. Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν και στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο παιχνίδι και πάλι η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να «γυρίσει» το παιχνίδι. Έτσι οι παίκτες του Μίλτου Ζιάκα πίεσαν ψηλά για να μειώσουν το σκορ. Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός όμως που εκμεταλεύθηκε λάθος στην άμυνα των «βυσσινί», με τον Γεωργούση να φεύγει γρήγορα στην κόντρα, αλλά το διαγώνιο σουτ μέσα από τη περιοχή πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Παϊτέρη.

Το γκολ για την ΑΕΛ ήρθε στο επόμενο λεπτό. Ο Μασούρας μπήκε από τα αριστερά στην αντίπαλη περιοχή, «έσπασε» τη μπάλα στη μικρή περιοχή, εκεί όπου ο Καλούσης με προβολή κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Ο Παναιτωλικός στο 57′ έχασε νέα ευκαιρία για να ανεβάσει τη διαφορά στα δύο τέρματα. Ο Γκασούκας από θέση τετ-α-τετ όμως νικήθηκε από τον Παϊτέρη που κατάφερε να αποκρούσει τη μπάλα.

Χαμένες ευκαιρίες οι γηπεδούχοι

Η ΑΕΛ με τη συμπλήρωση μία ώρας παιχνιδιού ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της πιέζοντας για την ισοφάριση. Στο 61′ ο Ευμορφίδης έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον Χατζή να δοκιμάζει με «ψαλιδάκι» να σκοράρει η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι που πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά μετά ο Ευμορφίδης δοκίμασε νέο σουτ προς τη εστία του Παναιτωλικού, χωρίς όμως να βρει στόχο, ενώ στο 69′ δοκίμασε νέα σέντρα προς τα καρέ των φιλοξενούμενων, αλλά η κεφαλιά του Γεωργακόπουλου πέρασε άουτ. Οι «βυσσινί» πίεσαν μέχρι και τη συμπλήρωση των ενενήντα για την ισοφάριση, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ Κ20 (Μίλτος Ζιάκας): Παϊτέρης, Μασούρας, Καλούσης (75′ Κουσιάς), Καρατάσιος, Καλφούντζος, Αναγνώστης, Ευμορφίδης, Καραλούλης, Νούσιος (51′ Γεωργακόπουλος), Κυρίτσης Αθ. (81′ Κυρίτσης Γ.), Χατζής.

Παναιτωλικός Κ20 (Γιώργος Ταράσης): Σταματόπουλος, Χριστογιάννης, Μάλης, Μπελεβώνης (89′ Αλ Ομπισάτ), Νταλακούρας, Γκασούκας, Γεωργούσης, Καββαδίας (87′ Κοτοφώλης), Τσιγγάρας (90+2′ Μαντζανάς), Παναγιωτίδης, Μανωλάκης.

Διαιτητής: Κουκούλης. Βοηθοί: Δήμου, Θύμιου.